Druhý pilíř se brzy zlomí, míní Broker Consulting

23. 1. 2013 | Aktualizováno: 25. 1. 2013 Redakce

Se začátkem ledna  odstartovala dlouho avizovaná penzijní reforma. Její hlavní novinkou je mimo jiné i důchodové spoření, neboli druhý pilíř. Zájem Čechů o tuto formu spoření na stáří je ale podle společnosti Broker Consulting vlažný, přestože jde o produkt podporovaný státem a možnost vstoupit do druhého pilíře je pro většinu populace časově omezená na první pololetí letošního roku.

Zatímco zcela původní třetí pilíř obecně a jeho penzijní pžipojištění patřilo v Čechách k nejoblíbenějším finančním produktům a v listopadu 2012 lidé využívali do poslední chvíle vcelku četně příležitosti ho uzavřít, do důchodového pojištění se nikdo nehrne a lidé projevují zájem spíše o jiné alternativy spoření na stáří. Kontrast mezi zájmem o druhý a třetí pilíř potvrzuje i interní průzkum finančně poradenské společnosti Broker Consulting. „Zájem našich klientů o penzijní připojištění byl v roce 2012 extrémní a s blížícím se koncem roku stále stoupal. V posledních dvou měsících, kdy bylo možné penzijní připojištění uzavřít, tedy v říjnu a listopadu 2012, sjednali naši konzultanti bezmála 10 tisíc smluv, což je čtyřikrát více, než ve stejném období roku 2011. Naproti tomu je zájem o důchodové spoření po novém roce téměř nulový, což odpovídá našim očekáváním“ říká Jan Lener ze společnosti Broker Consulting.

Je to přitom vůbec poprvé za posledních dvacet let, kdy státem podporovaný produkt budí takovou nedůvěru, že ho lidé masově odmítají. Důvodem je jeho nesrozumitelnost, ale také vysoké politické riziko, které se Češi naučili vnímat. Po zkušenostech se stavebním spořením už si veřejnost uvědomuje, že stát může měnit pravidla i během hry a slovo „státní“ zdaleka neznamená jistotu a garanci. Potvrují to i penzijní fondy. Za první tři týdny fungování reformy se rozhodlo převést část povinného důchodového pojistného na soukromé účty do druhého pilíře odhadem jen kolem tří tisíc lidí. Penzijním společnostem by podle jejich slov nejvíce pomohlo, kdyby stát jasně řekl, jak budou vypadat státní důchody za dvacet či třicet let. Tedy že budoucí penzisté si v porovnání s těmi dnešními pohorší.

 

 

Komentáře