Chráněná dílna

Dotaz

5. 11. 2014
Chráněná dílna

Dobrý den, mám dotaz (prosbu), je možné někde zjistit jaké konkrétní podmínky musí umožnit – zaměstnavatel v chráněné dílně(chráněné místo)invalidovi III.stupně?
Děkuji a přeji krásný den

Odpověď

Petr Gola 5.11.2014

Dobrý den,

 

ze zákona je chráněné pracovní místo podmíněno zaměstnáním zaměstnance se zdravotním postižením. Vytvoření pracovní místo musí být přizpůsobeno zdravotnímu stavu zaměstnance se zdravotním postižením. To je to nejdůležitější, že vykonávaná práce zaměstnance musí odpovídat jeho zdravotnímu stavu. Situace je tedy individuální, protože je nutné přihlédnout k danému zdravotnímu omezení. Protože zaměstnavatelé dostávají od úřadu práce na chráněné pracovní místo příspěvek, tak je potřeba tuto podmínku dodržovat.

 

Legislativou je zaměstnávání osob se zdravotním postižením upraveno v § 67 a následujících zákona o zaměstnanosti (č. 435/2004 Sb.). Samozejmě je nutné dodržovat veškerou legislativu upravující bezdpočnost a ochranu zdraví při práci. Vše se samozřejmě liší dle činnosti podniku, vykonávané pracovní náplní a dalších parametrech. Při zaměstnávání invalidních důchodců musí být veškerá bezpečnost splněna.

 

Při pracovních podmínkách je potřeba dodržovat řadu legislativních podmínek, např. zákoník práce (č. 262/2006 Sb.), zákon o zajištění dalších podmínek BOZP (č. 309/2006 Sb.) nebo zákon o ochraně veřejného zdraví (č. 258/2000 Sb.).

 

Legislativa je velmi podrobná a rozsáhlá. Obecně platí, že vykonávaná práce invalidního důchodce nesmí ohrožovat jeho zdravotní stav. Jestliže jsou nějaké problémy, tak je nutné řešit již konkrétní nesrovnalosti v rámci platné legislativy.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře