Nedostatečná doba pojištění

Dotaz

30. 12. 2013
Nedostatečná doba pojištění

Dobrý den. Jak byste prosím postupoval v následujícím případě: Muž, narozen v březnu 1950, pracoval do roku 1990, následně bez soc. pojištění, dle dotazu učiněného před pár lety na soc. správě má „odpracováno“ cca 22 let. Má možnost získat důchod? Děkuji

Odpověď

Petr Gola 30.12.2013

Dobrý den,

 

důchodový věk muže narozeného v roce 1950 je 62 let a 6 měsíců. Důchodového věku tedy tento muž dosáhl. Druhou podmínkou při přiznání státního starobního důchodu je získání potřebné doby pojištění. Do doby pojištění se započítává nejenom doba, kdy je z příjmu (ze zaměstnání nebo podnikání) odváděno důchodové pojištění, ale rovněž náhradní doby pojištění (např. vojenská služba, studium v zákonném rozsahu před rokem 2010, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu nebo péče o dítě do 4 let). V roce 2014 je nutné získat 30 let pojištění, v roce 2013 bylo potřeba získat 29 let pojištění. Získání doby pojištění v rozsahu 22 let je tedy nedostatečné.

 

Chybějící doba pojištění je důvodem, proč není důchod přiznán. V uvedeném případě je nutné vědět, proč je tento muž od roku 1990 bez sociálního pojištění. Zdali pracoval a byl pojištěn v zahraničí, byl v evidenci na úřadu práce nebo nějaký jiný důvod.

 

V případě práce v zahraničí by mohl vzniknout v Česku nárok na poměrný důchod, podmínky se liší, zdali se jednou o členskou zemi EU nebo jinou zemi. U ostatních zemí záleží na smlouvě o sociálním zabezpečení, zdali je s danou zemí uzavřena a za jakých podmínek. U poměrného důchodu nemusí být splněna podmínka uvedené doby pojištění. Poměrný důchod vypočítaný v Česku (zápočet s dobou pojištění v zahraničí však musí stačit ke splnění potřebné doby pojištění) je však pochopitelně nižší než standardní plný důchod. Při poměrném důchodu se však pobírá poměrný důchod z více zemí, kde byl občan důchodově pojištěn.

 

Pokud občan od roku 1990 nepracoval v zahraničí a nebyl sociálně pojištěn, tak může být řešením dobrovolná účast na důchodovém pojištění. Bylo by tedy nutné na místně příslušné OSSZ podat přihlášku k důchodovému pojištění, neznám však detailně průběh pojištění, proto nevím, zdali je možné tímto způsobem situaci řešit. Dobrovolné důchodové pojištění za tak dlouhou dobu by rozhodně nebylo levnou záležitostí.  Dobrovolné pojištění je totiž zákonem omezeno, zpětně lze být doplaceno pouze při splnění potřebných podmínek. K rozhodnutí, zdali je řešením dobrovolné důchodové pojištění, je potřeba znát důkladně průběh pojištění od roku 1990, což neznám.

 

Dle § 29 zákona č. 155/1995 Sb. má pojištěnec nárok na starobní důchod též, jestliže nesplnil výše popsané zákonné podmínky, když získal dobu pojištění nejméně 20 let a dosáhl po roce 2013 věku aspoň o 5 let vyššího, než je důchodový věk pro muže stejného data narození.

 

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře