Nové penzijní spoření – lákadlem bude možnost mixu až 4 investičních strategií

31. 7. 2012 | Aktualizováno: 4. 8. 2012 Redakce

Lidé, kteří začnou spořit v nových fondech penzijních společností, budou moci dělit své úspory mezi více fondů. Nová možnost v rámci III. pilíře má být lákadlem. Spousta lidí totiž může preferovat dosavadní systém penzijního připojištění, kde se investiční strategie nevolí a je zaručeno, že fond nemůže jít do minusu.

V rámci důchodové reformy budou moci účastníci stávajícího penzijního připojištění přejít od ledna 2013 do nových fondů penzijních společností. Připomeňme, že pomocí penzijního připojištění spoří v Česku více než 4,5 milionu lidí. Ti mohou tedy buď zůstat ve stávajícím penzijním fondu, který bude existovat vedle nových fondů a bude vystupovat pod názvem transformovaný fond; nebo přejdou do zmiňovaných nových fondů. Zatímco státní podpora bude shodná pro transformovaný fond i nové fondy, zásadním rozdílem bude nově volba investiční strategie.

Nové fondy nabídnou i adrenalinové strategie

U nového doplňkového penzijního spoření si účastník bude volit, do jakého fondu peníze pošle. Každá penzijní společnost bude nabízet několik fondů s různými investičními strategiemi. Všechny penzijní společnosti nabídnou konzervativní účastnický fond, dále budete moci využít vyváženou a dynamickou investiční strategii. Některé penzijní společnosti se již nechaly slyšet, že nabídnou až dvě dynamické strategie – jednu umírněnou, druhou ryze adrenalinovou.

U rizikových strategií bude možnost vyššího zisku, ale zároveň i potenciálního prodělku. Konzervativní strategie bude nejvíce připomínat dosavadní chování penzijních fondů, kdy fondy musí ze zákona investovat převážně do dluhopisů.

Investovat do více fondů bude možné v rámci jedné penzijní společnosti. Tuto možnost budou penzijní společnosti doporučovat hlavně lidem do 40 let. I když budou spořit v několika různých fondech, o možnost maximálního státního příspěvku nepřijdou. Jeho výše se bude odvíjet od součtu částek, které si budou spořit v jednotlivých fondech.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře