Sněmovna přehlasovala prezidenta, důchodová reforma odstartuje

8. 11. 2012 | Aktualizováno: 15. 12. 2012 Redakce

Poslanecká sněmovna přehlasovala ve středu večer prezidentské veto dvou zákonů týkajících se zavedení druhého pilíře penzijní reformy. Reformní druhý důchodový pilíř tak bude moci odstartovat od příštího roku. Norma je v podstatě technickým dokončením reformy penzí, která už byla schválena.

Klaus vetoval kvůli neshodě

Podle prezidenta Václava Klause k reformě neexistuje potřebná shoda v odborné sféře, na politické scéně i ve společnosti. Připomněl rovněž nejistou budoucnost, kterou avizují sociální demokraté. Druhý pilíř počítá s tím, že občané budou moci převádět tři procenta z povinných odvodů na osobní účet důchodového spoření u soukromé penzijní společnosti s tím, že si přidají další dvě procenta ze svého.

ČSSD: Pokud budeme součástí příští vlády, druhý pilíř zrušíme

Opozice zavedení druhého pilíře odmítá a ČSSD již oznámila, že ho po případném úspěchu ve volbách zruší. Dle vedení ČSSD bude totiž nový spořící produkt výhodný jen pro určitou část obyvatel, asi pro jednu třetinu. Sociální demokraté se chtějí zaměřit spíše na jednotlivé firmy a jejich příspěvky zaměstnancům.

Start reformy je naplánován na leden příštího roku. Vstup do druhého pilíře bude dobrovolný, ale nebude z něj možné v budoucnu vystoupit.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře