Vláda navrhuje o 12 miliard více na důchody

5. 9. 2012 Redakce

Návrh státního rozpočtu na příští rok kalkuluje se zhruba 394 miliardami korun na důchody. Je to i přes vládní snahu o úspory na důchodech o 12 miliard více než šlo do této oblasti loni.

Vláda plánuje ušetřit na pomalejším zvyšování důchodů v příštím roce 9,5 miliardy korun. Náklady však rostou kvůli zvyšujícímu se počtu lidí v důchodovém věku, ale i kvůli administrativním nákladům na probíhající reformu.

Vláda ušetří na valorizaci

O úspory na seniorech se vláda snaží pomocí zpomalení valorizace důchodů v příštích třech letech. Ve Sněmovně tak leží novela zákona, kterou sice vetoval Senát, ale která má zpomalit růst důchodů tak, že se budou zvyšovat jen o třetinu růstu spotřebitelských cen a o třetinu růstu průměrné reálné mzdy.

Toto omezení má trvat tři roky počínaje příštím rokem a jen pro rok 2013 by mělo ušetřit 9,5 miliardy korun. Celková úspora do roku 2015 má představovat téměř 48 miliard korun. Pokud vládní koalice novelu přes odpor opozice prosadí, pak průměrný důchod vzroste podle vlády v příštím roce jen o 156 korun. Podle dosavadních pravidel by se měl zvýšit o 428 korun.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře