Končí starý důchodový systém, vstupem do II. pilíře by si mladí lidé mohli polepšit o 2 126 Kč měsíčně

2. 1. 2013 | Aktualizováno: 3. 1. 2013 Redakce

K poslednímu dni roku 2012 skončil v České republice průběžný důchodový systém. Dosud musel každý ekonomicky aktivní jedinec posílat celý svůj odvod na důchodové pojištění na současné penzisty. Od ledna 2013 je však možné odklonit část z těchto odvodů do soukromých fondů. Současní třicátníci by tak vstupem do II. pilíře mohli ve stáří získat 2 126 Kč měsíčně navíc. Vyplývá to z analýzy výsledků naší komplexní důchodové kalkulačky.

S blížícím se startem důchodové reformy rostl podle našich statistik počet lidí ve věku kolem 30 let, kteří se začali zajímat o svůj důchod. Ještě v říjnu si přitom na naší webové komplexní důchodové kalkulačce počítali svůj důchod převážně lidé ve věku kolem 55 let. Právě kvůli věkovému složení uživatelů vycházelo v říjnu při vstupu do II. pilíře nejčastější měsíční zvýšení příjmů v důchodu o 1 371 Kč. Specifickým rysem spoření ve II. pilíři je však fakt, že jeho výhodnost roste s délkou spoření a výší výdělku.

Výstupy kalkulačky ukazují, že lidé v současném věku kolem 30 let by si účastí ve II. pilíři obecně polepšili podstatně více než padesátníci. Ke svému starobnímu důchodu z I. pilíře mohou získat navrch částku 2 126 Kč. Statistiky plynou z výpočtů více než 6 000 uživatelů, kteří si svůj důchod spočítali za prvních 6 týdnů fungování kalkulačky. Nárůst počtu mladších uživatelů kalkulačky tak zvedl podstatně medián částky, o kterou by lidé po vstupu do II. pilíře mohli mít vyšší důchod. Zatímco v říjnu užívali kalkulačku především lidé ve věku 55 let a starší, ke konci listopadu už byly výrazně zastoupené i ročníky 1978 až 1985. Je však třeba mít na paměti, že výnosy z fondů II. pilíře budou závislé především na úspěšnosti hospodaření fondů.

Penzijní společnosti nabídnou lidem volbu více výplatních schémat. Možná bude výplata důchodu na dobu 20 let, doživotní důchod nebo doživotní důchod s pozůstalostní penzí na 3 roky. Naspořené prostředky bude vyplácet životní pojišťovna, kterou si občan vybere sám před dosažením věku odchodu do důchodu. U doživotních variant výplat budou pojišťovny kalkulovat s určitým věkem dožití – vyplácená měsíční částka bude pravděpodobně vyšší než při variantě výplaty na dobu 20 let. Na naší portálové kalkulačce si lze nově zvolit právě simulaci výplaty podle dvou výplatních schémat – na dobu 20 let nebo doživotní výplatu. Další novinkou ve výsledcích kalkulačky je zohlednění inflace. Uživatelé tak přehledně uvidí, jak inflace může ovlivnit konečný výnos.

Obě novinky rozšiřují uživatelům pohled na spoření ve II. pilíři, které je pro většinu lidí těžko představitelné kvůli jeho enormní délce. Kalkulačka ukazuje lidem různé scénáře, které by mohly nastat, čímž jim přibližuje fondové spoření lépe než kalkulačka s jedním pevně daným výsledkem. Od ledna nabídneme i bezplatnou poradnu ohledně všech tří pilířů českého důchodového systému.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 3
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře