Další chyba v reformě bere bankám právo nabízet penzijní produkty

26. 10. 2012 | Aktualizováno: 26. 11. 2012 Redakce

V české penzijní reformě, která má za dva měsíce odstartovat, se objevila další chyba. Mohou na ni doplatit zejména banky. Podle schválených zákonů by totiž od ledna nesměly prodávat žádné penzijní produkty – tedy pravděpodobně ani současné penzijní připojištění.

Současná zákonná úprava opravňuje k distribuci produktů doplňkového penzijního a důchodového spoření pouze investiční zprostředkovatele, vázané zástupce investičního zprostředkovatele a vázané zástupce penzijní společnosti. Obchodníci s cennými papíry, jimiž jsou i banky, tak mezi oprávněnými subjekty vůbec uvedeny nejsou. Pokud by zákon zůstal tak, jak je, banky by nemohly produkty penzijních společností prodávat samy v pobočkách, ale jen přes prostředníky – nejpravděpodobněji makléřské sítě.

Situace je údajně řešitelná například nařízením vlády, které by k možným zprostředkovatelům, kteří mohou nabízet nové penzijní fondy, zařadilo i obchodníky s cennými papíry. Tento problém – stejně jako problém s nízkými odvody pojistného osob samostatně výdělečně činných – má řešit technická novela, kterou vetoval prezident. Sněmovna o ní bude hlasovat příští týden.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře