Brigáda při evidenci na ÚP

Dotaz

4. 2. 2015
Brigáda při evidenci na ÚP

Mám přiznaný invalidní důchod I. stupně. Jsem v evidenci PÚ bez nároku na peněžní podporu. Nabízí se mě možnost práce na dohodu s výdělkem cca 5 tis Kč/měsíc. Budu vyřazena z evidence PÚ ?

Odpověď

Petr Gola 4.2.2015

Dobrý den,

 

invalidní důchodci prvního stupně mohou při splnění zákonných podmínek pobírat podporu v nezaměstnanosti po stanovenou podpůrčí dobu. Po uplynutí podpůrčí doby, která se liší dle věku a pohybuje se od 5 měsíců po 11 měsíců, již při evidenci na úřadu práce podpora v nezaměstnanosti nenáleží.

 

Dle zaslaných informací ve Vašem případě buď již uplynula podpůrčí doba nebo nebyly splněny zákonné podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti.

 

Abyste nadále byla v evidenci na úřadu práce, tak je možné mít výdělek ve výši poloviny minimální mzdy, tedy 4 600 Kč. Jedná se o tzv. nekolidující zaměstnání. Nástup na nekolidující zaměstnání je nutné oznámit úřadu práce ihned. Při vyšším příjmu není možné zůstat nadále v evidenci na úřadu práce.

 

Doba pobírání invalidního důchodu prvního stupně nepatří mezi náhradní doby pojištění. To znamená, že doba pobírání invalidního důchodu prvního stupně se nezohledňuje do potřebné doby pojištění pro výpočet starobního důchodu. Proto je vhodné, aby invalidní důchodci prvního stupně měli příjem podléhající platbě sociálního pojištění nebo splnili podmínky pro náhradní dobu pojištění.

 

Jednou z náhradních dob pojištění je evidence na úřadu práce. Evidence na úřadu práce se započítává do doby pojištění pouze po dobu, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti a dále po dobu, kdy již podpora v nezaměstnanosti nenáleží maximálně po dobu 3 let. Doba tří let se zjišťuje zpětně a do 55 let se započítává maximálně v rozsahu jednoho roku.

 

Jestliže jste již náhradní dobu pojištění formou evidence na úřadu práce vyčerpala, potom je pro Vás rozhodně přínosné mít uváděný přivýdělek i za cenu, že budete z evidence úřadu práce vyřazena. V budoucnu se můžete do evidence úřadu práce opět registrovat.

 

Za invalidní důchodce platí zdravotní pojištění stát, proto případná práce na dohodu o provedení práce je pro Vás výhodná, neboť máte vyřešen svůj pojistný vztah vůči Vaší zdravotní pojišťovně.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře