Čerpání předdůchodu

Dotaz

7. 8. 2013
Čerpání předdůchodu

Do předdůchodu podle „pravidel“ mohu jako žena se dvěma dětmi (nar. březen 1956) nastoupit v září 2014. Přičemž datum řádného důchodu je červenec 2016, tzn., doba čerpání předdůchodu je kratší než dva roky a nesplnila bych tak podmínku pro odchod do předdůchodu, tj. „….minimálně však 2 roky před řádným důchodem…“. Mohu vůbec předdůchod využít? Řeším jen termín, ne spoření.

Odpověď

Petr Gola 8.8.2013

Dobrý den,

 

jestliže splňujete zákonné podmínky, tak můžete předdůchod čerpat. Legislativou je stanovena minimální doba pobírání předdůchodu v rozsahu dvou let. Doba pobírání předdůchodu a státního důchodu se však může ke konci překrývat.

 

Předdůchod se musí vyplácet minimálně dva roky, avšak je možné o předdůchod požádat, i když do důchodového věku chybí kratší doba než dva roky. Čerpání předdůchodu ani nevylučuje nárok na předčasný důchod.

 

Současné pobírání předdůchodu a předčasného důchodu je možné. Předdůchod totiž nevyplácí stát, ale jedná se o naspořené finanční prostředky občana v doplňkovém penzijním spoření. Během předdůchodu je i možné se nechat zaměstnat nebo podnikat.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře