Čerpání předdůchodu

Dotaz

8. 1. 2015
Čerpání předdůchodu

Dobrý den,

narodila jsem se 18.1.1958 a mám dvě děti. Ráda bych odešla do předdůchodu o 3roky dříve , než do řádného starobního důchodu t.j. 18.3.2016. Ráda bych věděla, kde si mám o předdůchod zažádat ( kde se mám objednat )a kolik mám mít převedeno peněz z penzijního připojištění na doplňkové penzijní spoření, ze kterého mi bude vyplácena měsíční penze.

děkuji moc za odpověď

Odpověď

Petr Gola 8.1.2015

Dobrý den,

 

protože jste se narodila v roce 1958 a vychovala jste dvě děti, tak Váš řádný důchodový věk jet 61 let a 2 měsíce. Do řádného důchodu můžete odejít 18. 3. 2019. Do předčasného důchodu můžete odejít nejdříve 18. 3. 2016. Řádný i předčasný důchod vyplácí stát.

 

Do předdůchodu, kdy se čerpají vlastní naspořené finanční prostředky v doplňkovém penzijním spoření (III. pilíři), je možné odejít 5 let před dosažením řádného důchodového věku. Posuzuje se však důchodový věk muže daného ročníku narození. Důchodový věk muže narozeného v roce 1958 je 63 let a 10 měsíců. Do předdůchodu můžete nejdříve odejít v 58 letech a 10 měsících. Do předdůchodu můžete tedy nejdříve odejít 18. 11. 2016.

 

Pro možnost využití předdůchodu je nutné spořit na smlouvu nejméně 60 měsíců. Výplata předdůchodu musí trvat nejméně dva roky. Měsíční částka vypláceného předdůchodu musí činit nejméně 30 % průměrné mzdy. Tedy cca 7 500 Kč měsíčně. Pro možnost čerpání předdůchodu po dobu např. dvou let je nutné mít naspořeno v doplňkovém penzijním spoření cca 180 tisíc Kč.

 

Jestliže máte uzavřeno penzijní připojištění a chcete odejít do předdůchodu, tak musíte penzijní připojištění u své penzijní společnosti, se kterou máte sjednánu smlouvu o penzijním připojištění, převést na doplňkové penzijní spoření. Doba spoření na penzijní připojištění se do potřebné doby pro možnost čerpání předdůchodu započítává.

 

Předdůchod se vyřizuje a veškerá administrativa se sepisuje u penzijní společnosti, kde je sjednána smlouva o doplňkovém penzijním spoření. Při předdůchodu jsou totiž vypláceny naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření.

 

Na doplnění uvedu, že čerpání předdůchodu nevylučuje možnost odchodu do předčasného důchodu. Při předdůchodu jsou čerpány vlastní peníze, předčasný důchod vyplácí stát.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře