Chybějící doba zaměstnání

Dotaz

12. 5. 2015
Chybějící doba zaměstnání

Dobrý den,

nechal jsem si vypracovat „informativní osobní list důchodového pojištění“ a po kontrole zjistil, že v přehledu dob pojištění některé odpracované období chybí.
Je pro mně výhodné (z pohledu výše starobního důchodu) si nechat dopsat neevidovanou dobu za období, kdy jsem pobíral podprůměrnou mzdu ?
Jde mi o to, že pokud se osobní vyměřovací základ vypočítá jako průměrná měsíční mzda, tak z čistě matematického pohledu je výhodnější nezapočítávat ta čísla (vyměřovací základy), která jsou menší než průměr, protože by celkový průměr snižovaly.

Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 12.5.2015

Dobrý den,

 

jestliže Vám na IOLDP (Informativním osobním listu důchodového pojištění) nějaká doba pojištění chybí, tak je rozhodně vhodné danou dobu vydokladovat.

 

Proč? Výpočet důchodu závisí na dvou parametrech: získané době pojištění v celých ukončených letech a výši osobního vyměřovacího základu. Osobním vyměřovacím základem je zjednodušeně řečeno průměrná měsíční mzda za odpracované roky, kdy dřívější příjmy jsou přepočteny na současnou hodnotu pomocí koeficientů.

 

Např. při výpočtu důchodu v roce 2015 se hodnotí příjmy, ze kterých bylo zaplaceno sociální (důchodové) pojištění, v letech 1986 až 2014. Tedy za 29 let. Jeden nebo tři roky nižší příjem tedy ovlivní výši státního důchodu méně než by se očekávalo.

 

Pokud nemáte na IOLDP zohledněnou dobu pojištění, tak získáte nižší dobu pojištění, která výrazně ovlivňuje výši státního důchodu. Pokud se navíc dané období nezapočítává jako vyloučenou doba, což by ve Vašem případě dle zaslaných informací nebylo, tak by se Vám za dané období hodnotil nulový příjem, což by bylo s ohledem na výpočet státního důchodu výrazně horší než nízký příjem.

 

Osobně Vám tedy doporučuji s ohledem na výpočet státního důchodu danou dobu pojištění vydokladovat. Nejdříve se tedy obrátit na příslušného bývalého zaměstnavatele, aby splnil svoji zákonnou povinnost a zaslal na místně příslušnou OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) ELDP (Evidenční list důchodového pojištění). Pokud by nebylo možné z nějakého důvodu s bývalým zaměstnavatelem sjednat nápravu, tak je potřeba se obrátit na pracovnice místně příslušné OSSZ a řešit danou záležitost v součinnosti s nimi. Případnou dobu pojištění by bylo možné následně doložit např. pracovními smlouvami, zápočtovými listy, mzdovými listy apod. V krajním případě čestným prohlášením dvou svědků.

 

Kdyby se podařilo doložit pouze dobu pojištění a nikoliv příjmy, tak by se v tomto případě dané období započítalo do doby pojištění a výši osobního vyměřovacího základu neovlivnilo, neboť by se počítalo jako vyloučená doba a nedošlo by tedy k „rozmělnění“ výdělků a snížení průměrné mzdy za odpracované roky.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře