Dědictví III. pilíře

Dotaz

27. 6. 2013
Dědictví III. pilíře

Dobrý den,chci se zeptat: V případě dědictví tzv. doplňkového důchodového spoření ve III. pilíři se dědí vždy celková částka včetně úroků a státního příspěvku?
Děkuji Baronová

Odpověď

Petr Gola 28.6.2013

Dobrý den,

 

existuje několik variant, v některých státní příspěvek náleží, v jiných nikoliv. Rovněž záleží, zdali je ve smlouvě uvedena určená osoba nebo nikoliv. V případě, že je ve smlouvě uvedena určená osoba, potom finanční prostředky náleží této osobě, když tato osoba není stanovena, potom dochází k dědictví ze zákona. Zpravidla však bývá ve smlouvě tato osoba uvedena.

 

Když zemře občan, který má uzavřeno doplňkové penzijní spoření (III. pilíř) ještě před dosažením důchodového věku a nejsou tedy splněny podmínky pro výplatu našetřených finančních prostředků, potom obdrží uvedená osoba (osoby) ve smlouvě jednorázové odbytné, tedy bez státních příspěvků.

 

Jiná situace je, když dojde k úmrtí až v důchodovém věku, když už jsou splněny podmínky pro výplatu finančních prostředků z III. pilíře, potom dostane osoba uvedená ve smlouvě jednorázové vyrovnání i se státními příspěvky. Další možností je např. že občan zemře v době, kdy již stihl část prostředků formou výplaty na stanovenou dobu vyčerpat, potom zbylá nevyplacená část náleží určené osobě ve smlouvě nebo dědici, opět formou jednorázového vyrovnání. U doživotní penze se dědicům žádné peníze nevyplácí.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře