Dědictví v II. pilíři

Dotaz

4. 2. 2013
Dědictví v II. pilíři

Dobrý den, prosím o vysvětlení , jak je to s děděním naspořených prostředků ve II. a III. pilíři. Zádám o vysvětlení, jak je to s děděním jednak ve fázi spoření a jednak již ve fázi čerpání ( starobní penze na dobu určitouk předdůchod, čerpání invalidní penze z účastnického fondu ve III. pilíře apod.).
Děkuji

Odpověď

Petr Gola 6.2.2013

Dobrý den,

naspořené prostředky ve III. pilíři (doplňkovém penzijním spoření nebo penzijním připojištění) jsou předmětem dědického řízení, ve fázi spoření i čerpání.

U II. pilíře je situace trošku složitější. Pokud občan zemře ve spoříčí fázi, tak se naspořené finanční prostředky stávají předmětem dědictví. Prostředky naspořené ve II. pilíři budou v případě předčasného úmrtí v plné výši předmětem dědického řízení. Jestliže tedy nedojde k vyplácení důchodu ze spoření ve vybraném penzijním fondu II. pilíře, tak naspořené peníze obdrží dědici. Nezletilým dětem budou naspořené peníze vypláceny měsíčně po dobu 5 let. Když bude dospělý dědic účastníkem dobrovolného spoření ve fondu, potom mu budou naspořené finanční prostředky zemřelého převedeny na jeho osobní účet v penzijním fondu. Jestliže dospělý dědic nebude účastníkem dobrovolného spoření ve II. pilíři, tak obdrží naspořené peníze na svůj bankovní účet.

Při úmrtí ve fázi čerpání se však situace liší dle vybraného způsobu čerpání penze. Při zvolení renty po dobu 20 let se stávají předmětem dědictví i nevyčerpané finanční prostředky při čerpání penze. Při zvolení doživotní penze nedostane při brzkém úmrtí po odchodu do penze rodina žádné peníze. Čerpání prostředků končí smrtí, předmětem dědictví není žádná částka.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře