Doba pojištění pro starobní důchod

Dotaz

26. 8. 2015
Doba pojištění pro starobní důchod

Dobrý den.Měla bych na vás dotaz.Prosím vás, kdy budu mít nárok na star.důchod.Mám odpracováno 27let a 40dní.Jsem od 1.7.1999 na částečném inv.důchodu 1st.V červenci jsem dosáhla 60let.Dočetla jsem se,že až v 66letech,když nemám odpracováno 35 let.Děkuji moc za odpověď.S pozdravem

Odpověď

Petr Gola 27.8.2015

Dobrý den,

 

důchodový věk se liší pro muže a ženy dle ročníku narození, u žen se zohledňuje i počet vychovaných dětí. Protože jste mi nezaslala, kdy jste se nerodila a kolik jste vychovala dětí, tak Vám nejsem schopen sdělit, jak vysoký je Váš řádný důchodový věk.

 

Pro přiznání starobního důchodu je nutné dosáhnout důchodového věku a získat potřebnou dobu pojištění. Nutná doba pojištění pro přiznání starobního důchodu v posledních letech každoročně o rok stoupá. V roce 2015 je nutné získat dobu pojištění v rozsahu minimálně 31 let, od roku 2019 bude nutné získat dobu pojištění v rozsahu minimálně 35 let.

 

Do potřebné doby pojištění se nezapočítává pouze odpracovaná doba pojištění, ale i tzv. náhradní doby pojištění. Mezi náhradní doby pojištění patří např. studium v zákonném rozsahu, péče o dítě do 4 let věku v zákonném rozsahu, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu. Doba pobírání invalidního důchodu prvního stupně mezi náhradní dobu pojištění nepatří, mezi náhradní dobu pojištění patří pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně.

 

Jestliže máte odpracováno 27 let, potom je možné, že se započítávání studia, péče o děti a evidence na úřadu práce, získáte potřebnou dobu pojištění v požadovaném rozsahu. Při nedostatečné době pojištění může být řešením dopojištění formou dobrovolného důchodového pojištění. Přihláška k dobrovolnému důchodovému pojištění se podává na místně příslušné OSSZ. Zpětná účast je legislativou omezena.

 

Na doplnění uvedu, že příjemci invalidního důchodu si nemohou finančně pohoršit. Když vyjde invalidnímu důchodci starobní důchod nižší než jeho pobíraný invalidní důchod, tak nadále pobírá invalidní důchod v dosavadní výši.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře