Dobrovolné důchodové pojištění

Dotaz

21. 8. 2013
Dobrovolné důchodové pojištění

Dobrý den,
jsem narozena 8.11.1961 a mám dvě děti.Měla bych odejít do důchodu myslím v 62 letech a nějaký měsíc.Již cca 20 let si spořím na penzijním připojištění u ING částkou od 500,00 Kč,již něco přes rok 2.000,00 Kč měsíčně.Chtěla si s manželem užít klidný důchod, jelikož je starší a v důchodu již je a skončit s prací v 55.letech.Nikde na OSSZ jsem se zatím neptala, ale slyšela jsem že kdybych si platila pravidelně do doby odchodu do starobního důchodu soc. a zdrav.poj., které platí zaměstnanec a strhává se mu z výplaty, u mě to dělá celkem 2013,00 Kč , tak by mi nebyl důchod nějakým způsobem krácen. Mohla bych prosím poprosit o vysvětlení, nebo nějaké řešení nebo způsob, kterým by to šlo? Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Petr Gola 21.8.2013

Dobrý den,

 

protože jste ročník narození 1961 a vychovala jste dvě děti, tak je Váš důchodový věk 61 let a 8 měsíců. Do řádného důchodu můžete tedy odejít dle současné legislativy v roce 8. 7. 2024. Do předčasného důchodu můžete nejdříve odejít tři roky před dosažením řádného důchodového věku.

 

Do důchodového věku Vám chybí více než 10 let, legislativa se může za tuto dobu ještě značně změnit. Jestliže přestanete pracovat v 55 letech a chcete nadále získávat dobu pojištění, která ovlivňuje nárok na přiznání důchodu i výši důchodu, tak možností je dobrovolné důchodové pojištění. Možnosti dobrovolného důchodového pojištění jsou ze zákona omezeny.

 

Dle současné legislativy by bylo tedy možné se po skončení práce v 55 letech registrovat na úřadu práce. Evidence na úřadu práce se započítává pro důchodové účely pouze v omezeném rozsahu. Do doby pojištění se započítává pouze doba, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti nebo rekvalifikaci a dále doba, kdy podpora v nezaměstnanosti nenáleží maximálně v rozsahu 3 let. Když by se Vám již doba v evidenci úřadu práce do doby pojištění nezapočítávala, tak byste si začala platit dobrovolné důchodové pojištění. Zdravotní pojištění byste si neplatila, neboť za občany v evidenci úřadu práce platí zdravotní pojištění stát, placení zdravotního pojištění výši důchodu neovlivňuje.

 

Kolik byste si na dobrovolném důchodovém pojištění platila by záleželo na Vás, čím vyšší platba, tím vyšší následně důchod, vždy je nutné zaplatit dobrovolné důchodové pojištění alespoň v minimální výši. Příliš vysoké platby se však vzhledem k výpočtu důchodu nevyplatí. Dobrovolné důchodové pojištění se platí každý měsíc a rozhodující je rok, ve kterém se platí, minimální platba dobrovolného důchodového pojištění se každoročně zvyšuje. Jenom pro ilustraci uvedu, že v roce 2013 činí minimální měsíční platba dobrovolného důchodového pojištění 1 812 Kč měsíčně. Před placeném dobrovolného důchodového pojištění je vhodné si provést různé výpočty důchodu a podle toho si zvolit výši platby. Vše bude záviset na legislativě za 10 let, změní se  výpočet důchodu i mnohé důležité parametry.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře