Důchod při nízkých platbách

Dotaz

30. 4. 2013
Důchod při nízkých platbách

Dobrý den . Chtěla bych se ještě informovat o výpočtu státního důchodu mého manžela .Již jsem jeden dotaz podávala a chtěla bych se ještě informovat o výpočtu důchodu .Manžel je ročník 1950 takže tento rok 2013 si chce zažádat o starobní důchod . I nformovali jste nás ,že výpočet se provádí za celé období od r.1986 až do r.2013 Manžel byl 13 roků jako OSVČ tudíž v tuto dobu jelikož byl stále strátový má velmi nízký vyměřovací základ . Nyní má vyměřovací základ dosti vysoký tak zda bude jeho celkový vyměřovací základ velmi ovlivněny a ponížený jelikož jako OSVČ je jeho vyměřovací základ velmi nízký. Jak bude výpočet jeho důchodu tímto ovlivněn.
DěkujiVám za informace S pozdrave Haničáková

Odpověď

Petr Gola 30.4.2013

Dobrý den,

 

při výpočtu důchodu v roce 2013 ovlivní osobní vyměřovací základ, což je základní vstupní údaj, výdělky, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění v letech 1986 až 2012. V roce 2013 se hodnotí příjmy za 26 let, jestliže z toho platil Váš manžel 13 let minimální platby jako OSVČ, tak musí počítat, že výsledný důchod to citelně ovlivní.

 

Výpočet důchodu je obecně u OSVČ méně výhodný než u zaměstnanců, protože se hodnotí vyměřovací základ, nikoliv zisk. Např. při zisku za rok 400 tisíc Kč je vyměřovací základ 200 tisíc Kč (400 000 Kč x 50 %), což odpovídá hrubé mzdě zaměstnance ve výši 16 667 Kč. OSVČ odvádí méně na důchodovém pojištění než zaměstnanci, tak proto mají i nižší důchod. Např. minimální vyměřovací základ za rok 2012 byl 75 420 Kč, což odpovídá měsíční hrubé mzdě zaměstnance ve výši 6 285 Kč.

 

Protože neznám dobu pojištění Vašeho manžela, která rovněž velmi ovlivňuje výši důchodu, tak Vám nemohu sdělit přesnější informace. Neznám ani přesně vyměřovací základy v jednotlivých letech. Jenom pro lepší představu uvedu, že při minimálních platbách pojistného jako OSVČ po celé hodnocené období (pro zjednodušení) a 40 letech pojištění by se starobní důchod pohyboval okolo 6 tisíc měsíčně. Váš manžel však bude mít důchod vyšší, protože minimální platby odváděl, dle Vašeho dotazu 13 let, ostatní roky platil více.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře