Důchod z Česka i Rakouska

Dotaz

17. 9. 2015
Důchod z Česka i Rakouska

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně důchodu v Rakousku. V Rakousku jsem pracovala od 7.3.1992 – 14. 10. 1997.
Můj dotaz směřuje k tomu, zda bude můj důchod vypočten společně s dobou odpracovanou tam, nebo jak vlastně celý proces probíhá.
Také jsem zaslechla informaci, že je možnost nechat si předběžně odvedenou část na daních v Rakousku, vyplatit předčasně.
Zvažuji možnosti a ráda bych zjistila, jak se věci mají a jak danou situaci, co nejlépe řešit. Také se chci zeptat, zda v případě, že nebude EU existovat, můj nárok bude trvat.

Velmi děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 17.9.2015

Dobrý den,

 

protože jste pracovala 5 let v Rakousku, tak Vám vznikne nárok na poměrný důchod z Rakouska. V důchodu tedy budete pobírat důchod z Česka i poměrný důchod z Rakouska. Na každý důchod Vám vznikne nárok po dosažení důchodového věku v obou zemích, který je rozdílný. Důchod z Česka i důchod z Rakouska bude odpovídat výdělkům a odpracované době v každé zemi. O důchod je vhodné si žádat v předstihu, veškerá povinná administrativa je složitější a náročnější než v případě práce pouze v Česku.

 

Veškeré uvedené informace samozřejmě platí dle současné legislativy. Jaký bude legislativní vývoj v budoucnu, to Vám nikdo nemůže zodpovědně říci.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře