Důchod ze Slovenska

Dotaz

12. 8. 2013
Důchod ze Slovenska

Dobry den.Jsem Slovenka s trvalim pobytem v Cechach.nar.7.8.1955.Na Slovensku mam odpracovanych 30.let v Cechach 8.let.Kdy si muzu zazadat o Slovensky duchod?Dekuji za odpoved. Mam 3,deti. S pozdravem Maria.

Odpověď

Petr Gola 13.8.2013

Dobrý den,

 

při splnění zákonných podmínek budete pobírat poměrný český a slovenský důchod. Jenom na doplnění uvedu, že odpracovaná doba do roku 1993 se hodnotí v tom státě, na jehož území měl sídlo Váš zaměstnavatel ke dni rozdělení ČSFR. Mohlo se stát, že jste sice pracovala na Slovensku, ale sídlo měl Váš zaměstnavatel v Česku, což by bylo rozhodující.

 

Protože jste ročník narození 1955 a vychovala jste tři děti, tak je Váš řádný důchodový věk dle slovenské legislativy 58 let a 6 měsíců. Do řádného důchodu můžete dle slovenské legislativy odejít 7. února 2014.

 

Neboť budete pobírat poměrný důchod z Česka i Slovenska, tak Vám doporučuji kontaktovat příslušné instituce co nejdříve, zdali údaje v databázi odpovídají skutečnosti, aby byl případně čas vše vydokladovat a uvést na správnou míru. Při pobírání důchodu z více zemí bývá situace složitější. V Česku je možné se obracet na ČSSZ (Křížova 25, Praha 5, 225 08), na Slovensku na Sociálné poisťovně (Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29. augusta č. 8, 813 63, Bratislava 1).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře