Důchod ze Slovenska

Dotaz

18. 4. 2013
Důchod ze Slovenska

Zdravím Vás a prosím o odpověď: Jsem ročník 1954 a pocházím ze Slovenska . V roce 1970 jsem nastoupila do řádného studia na střední ekonomické škole v Čadci. Po maturitě jsem nastoupila do zaměstnání. Od 1.ledna 1978 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a v květnu 1978 jsem se přestěhovala do Ostravy a v Čechách pracuji a žiju doposud. Zajímalo by mně, kde mám na Slovensko nyní požádat o výpis dob pojištění a zda mám nárok na pobírání nějakého důchodu i ze Slovenské republiky?
Moc děkuji za odpověď a radu.
Mária Šmahajová

Odpověď

Petr Gola 19.4.2013

Dobrý den,

 

ze Slovenska důchod dle zaslaných údajů pobírat nebudete, veškerá doba pojištění získaná na Slovensku se Vám započítá do Českého důchodu. Dobu pojištění na Slovensku jste totiž získala ještě za Československa.

 

Dle smlouvy mezi ČR a SR o sociálním zabezpečení č. 228/1993 se doba pojištění získaná před rozdělením ČSFR hodnotí v tom státě, kde měl sídlo zaměstnavatel ke dni rozdělení ČSFR. K rozdělení ČSFR došlo k 31. prosinci 1992, v tuto dobu jste dle zaslaných informací pracovala pro českého zaměstnavatele, tak se Vám uvedená doba pojištění bude započítávat pro český důchod.

 

Jenom na doplnění uvedu, že je rozhodující sídlo zaměstnavatele, v některých případech se může stát, že občan pracoval v Česku, ale pro slovenského zaměstnavatele, neboť sídlo zaměstnavatele bylo na Slovensku.

 

Pro jistotu Vám doporučuji si zažádat o Informativní osobní list důchodového pojištění na ČSSZ. Adresa: ČSSZ, Odbor správy údajové základny, Křížová 25, Praha 5, 225 08. Lze si zažádat jednou ročně. Zda jsou veškeré doby pojištění v pořádku.

 

Dobu zaměstnání do konce roku 1992 pro občany, kteří měli v daném období trvalý pobyt na Slovensku, eviduje Sociálna poisťovňa (ústredie, Ul. 29. Autusta č. 8 a 10, Bratislava 1, 813 63). Údaje z evidence na Slovensku si vyžádá ČSSZ v rámci důchodového řízení. Následně se rozhodne, kde se uvedená doba pojištění zohlední, zda v Česku nebo Slovensku. V návaznosti na uvedenou smlouvu. Dle zaslaných informací by se měla ve Vašem případě zohlednit v Česku. Můžete si však rovněž v předstihu zažádat o dobu pojištění ze Slovenska na výše uvedené adrese.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře