Důchod ze tří zemí a daně

Dotaz

25. 6. 2014
Důchod ze tří zemí a daně

Dobry den,

mel bych jeste dotaz k odpovedi na muj dotaz z 10.04.2014; Nemecko, Rakousko a Cesko – duchod.

V pripade splneni vsech podminek, budu mit narok na pomerny duchod ze vsech tri zemi. Bude-li se u me jednat o starobni duchod (dat.nar. 09.05.1956 – vznikne narok z CR v 63,5 letech, Rakousko 65 let a Nemecko tusim 67 let), jak budou tyto pomerne duchody daneny, v pripade meho dalsiho trvaleho bydliste v Rakousku?

Dekuji a s pozdravem M.

Odpověď

Petr Gola 25.6.2014

Dobrý den,

 

situace bude komplikovanější. Protože jste díky práci ve třech členských zemích Evropské unie (Rakousku, Německu a Česku) splnil podmínku pro přiznání tří poměrných důchodů, tak bude i záležet, ve které zemi budete žít. Kde budete mít stálý byt. Budete daňovým rezidentem státu, ve kterém budete žít. Rovně bude záležet, zdali budete pobírat pouze státní důchod nebo i podnikovou rentu, kterou vyplácí někteří zaměstnavatelé v Německu i Rakousku.

 

Budete muset postupovat dle smluv o zamezení dvojího zdanění mezi zeměmi, od kterých budete pobírat státní důchod. Ve většině členských zemí EU platí, že se přebírají daňové povinnosti země, kde penzista žije. Smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Rakouskem (31/2007 Sb.), případně mezi ČR a Německem (18/1984 Sb.) jsou k dohledání na internetu. Penzím je věnován článek 17 a níže.

 

Na doplnění uvedu, že v Česku jsou důchody zdaňovány výjimečně. Roční důchod až do 36násobku minimální mzdy (za rok 2014 tedy 306 tisíc Kč) je od daně z příjmu fyzických osob osvobozen. V Rakousku není žádný limit pro osvobození důchodů, v Německu se rovněž důchody daní, ale existují různé výjimky a odpočty. V Rakousku i Německu je však zavedeno progresivní zdanění s nulovou sazbou daně z příjmu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře