Hlavní a vedlejší samostatná činnost

Dotaz

20. 11. 2015
Hlavní a vedlejší samostatná činnost

Dobrý den, dne 19.11.2015 posudkem o invaliditě vznik invalidity III. stupně dne 29.10.2015. PN mi lékař ukončí k 9.12.po roce PN nebo k 18.12.2015, sám neví kdy. Ke kterému datu musím na FÚ ukončit hlavní podnikání nebo změnit na vedlejší podnikání?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 20.11.2015

Dobrý den,

 

samostatnou výdělečnou činnost můžete ukončit kdykoliv, záleží pouze na Vašem rozhodnutí a zvážení dané situace ze všech aspektů. Změnit hlavní samostatnou výdělečnou činnost na vedlejší samostatnou výdělečnou činnost je možné pouze při splnění některé ze zákonných podmínek, kdy je lze vykonávat vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, např. při přiznání invalidního důchodu. Ukončení samostatné výdělečné činnosti je nutné oznámit na všech pověřených institucích, např. finačním úřadu, OSSZ, zdravotní pojišťovně, případně živnostenském úřadu (zdali je vykonávána živnost)…

 

Změnu z hlavní samostatné výdělečné činnosti je nutné provést u zdravotní pojišťovny a místně příslušné OSSZ, neboť výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti má vliv na placení sociálního pojištění a zdravotního pojištění.

 

Na placení daně z příjmu fyzických osob dle aktuální legislativy nemá vliv, zdali je vykonávána hlavní samostatná výdělečná činnost nebo vedlejší samostatná výdělečná činnost. Daň z příjmu fyzických osob se vypočítává ze základu daně (příjem – výdaj) a uplatňují se daňové slevy a daňové odpočty při splnění zákonných podmínek.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře