Invalidní důchod 2. stupně a podpora v nezaměstnanosti

Dotaz

11. 12. 2013
Invalidní důchod 2. stupně a podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den,
mám částečný invalidní důchod 2 stupně a budu bez zaměstnání. Budu se registrovat na úřadu práce. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti v plné výši 45 % nebo jen ve výši rozdílu mezi invalidním důchodem a vypočtenou podporou ?
Děkuji

Odpověď

Petr Gola 11.12.2013

Dobrý den,

 

souběh podpory v nezaměstnanosti a pobírání invalidního důchodu prvního nebo druhého stupně je možný.

 

Přiznání podpory v nezaměstnanosti však není automatické, je potřeba získat potřebnou dobu pojištění. Pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je potřeba získat dobu pojištění v rozsahu 12 měsíců v posledních dvou letech.

 

Případnou podporu v nezaměstnanosti pobírají občané pobírající invalidní důchod prvního nebo druhého stupně ve standardní výši, není zde žádné krácení. Délka podpory v nezaměstnanosti se liší dle věku a pohybuje se od 5 měsíců do 11 měsíců. Občané mladší 50 let mají nárok na podporu v nezaměstnanosti v rozsahu 5 měsíců, občané ve věku 50 let až 55 let v rozsahu 8 měsíců a občané starší 55 let v délce 11 měsíců.

 

Podpora v nezaměstnanosti se počítá z předchozího čistého příjmu. První dva měsíce náleží standardně ve výši 65 %, další dva měsíce ve výši 50 % a následující měsíce ve výši 45 %. V některých zákonných případech však náleží podpora v nezaměstnanosti po celou dobu 45 %.

 

Jenom na doplnění uvedu, že pobírání invalidního důchodu druhého stupně nepatří mezi náhradní doby pojištění, proto je výkon výdělečné činnosti a registrace na úřadu práce (doba pobírání podpory v nezaměstnanosti patří vždy mezi náhradní doby pojištění) s ohledem na výši starobního důchodu přínosná.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 9
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře