Invalidní důchod 3. stupně a práce

Dotaz

10. 12. 2013
Invalidní důchod 3. stupně a práce

Dobrý den

Mám 3.st. ivalidity.
Na kolik procent k tomu mohu pracovat?
Je zde omezení finanční?

Děkuji.

Odpověď

Petr Gola 10.12.2013

Dobrý den,

 

u invalidního důchodu prvního, druhého ani třetího stupně není žádný finanční limit, kolik si může invalidní důchodce vydělat výdělečnou činností. Legislativou není výdělek a pracovní nasazení invalidního důchodce limitován. Omezení pro závislou činnost (standardní zaměstnanecký poměr) nebo samostatnou výdělečnou činnost však vyplývá ze zhoršeného zdravotního stavu.

 

Proto je při výkonu práce v invalidním důchodu vhodné, aby náplň vykonávané práce odpovídal aktuálnímu zdravotnímu stavu. U invalidního důchodu třetího stupně se má za to, že pracovní schopnost poklesla nejméně o 70 %, přičemž poklesem pracovní schopnosti se rozumí schopnost vykonávat výdělečnou činnost z důvodu omezení tělesných, smyslových a duševních schopností z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

 

Přestože tedy nejste zákonem limitována pro možnost přivýdělku v invalidním důchodu, tak je potřeba počítat s tím, že při pravidelné kontrole zdravotního stavu posudkovými lékaři OSSZ, může být zohledněna skutečnost, že je např. vykonávána náročnější práce na plný pracovní úvazek a snížen stupeň invalidity a tím i snížení invalidního důchodu.

 

Z tohoto důvodu je vhodné, aby vykonávaná práce nezhoršovala Váš zdravotní stav a byla v souladu s Vaším aktuálním zdravotním stavem. Protože doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně patří mezi náhradní doby pojištění, tak může být pro Vás řešením třeba práce na dohodu o provedení práce, kdy se do měsíční odměny 10 tisíc Kč neodvádí povinné pojistné.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 5
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře