Invalidní důchod a nemocenské dávky

Dotaz

Invalidní důchod a nemocenské dávky

Dobrý den,

invalidní důchdce III.stupně nemá nárok na nemocenskou v případě pobytu v nemocnici?
Děkuji za odpověď a přeji krásný den

Odpověď

Petr Gola 9.4.2014

Dobrý den,

 

invalidní důchodce III. stupně, který v invalidním důchodu pracuje a je uznán pracovně neschopným, má nárok v roce 2014 na nemocenské dávky v maximálním rozsahu 70 dní.

 

Prvních 14 dní nemoci se pobírá náhrada mzdy a teprve od 15. dne nemoci náleží nemocenské dávky. Souhrnně tedy může invalidní důchodce III. stupně být nemocen a dostávat peníze (nejdříve náhradu mzdy  a poté nemocenské dávky) 84 dní (14 dní + 70 dní).

 

Dle § 23 zákona o nemocenském pojištění má nárok na nemocenské občan, který byl uznán dočasně práce neschopným nebo kterému byla nařízena karanténa podle zvláštního předpisu. Při splnění této podmínky není místo pobytu práce neschopného rozhodující.

 

Na doplnění uvedu, že nárok na nemocenské nemá pojištěnec, kterému v době dočasné pracovní neschopnosti vznikl nárok na výplatu starobního důchodu, pokud pojištěná činnost skončila přede dnem, od něhož mu vznikl nárok na výplatu starobního důchodu. Nárok na nemocenské v tomto případě zaniká posledním dnem přede dnem, od něhož mu vznikl nárok na výplatu starobního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře