Kdo dostane peníze ze III. pilíře při úmrtí účastníka?

Dotaz

7. 7. 2013
Kdo dostane peníze ze III. pilíře při úmrtí účastníka?

Kdo dostane peníze při mém úmrtí z doplnkového penzijního spoření

Odpověď

bizova 10.7.2013

Dobrý den,

 

v případě, že je ve smlouvě o doplňkovém penzijním spoření (DPS) uvedena určená osoba, pak prostředky náleží této osobě. Pokud žádná taková osoba uvedená není, dochází k dědictví ze zákona.

Doplním, že pokud se jedná o státní příspěvěk a jeho vyplacení, pak když zemře občan, který má uzavřeno doplňkové penzijní spoření (DPS – III. pilíř) ještě před dosažením důchodového věku a nejsou tedy splněny podmínky pro výplatu našetřených finančních prostředků, obdrží uvedená osoba (osoby) ve smlouvě jednorázové odbytné, tedy bez státních příspěvků.

Jiná situace je, když dojde k úmrtí až v důchodovém věku, kdy jsou splněny podmínky pro výplatu finančních prostředků z III. pilíře, potom dostane osoba uvedená ve smlouvě nebo dědic jednorázové vyrovnání i se státními příspěvky. Další možností je např. že občan zemře v době, kdy již stihl část prostředků formou výplaty na stanovenou dobu vyčerpat, potom zbylá nevyplacená část náleží uvedené osobě ve smlouvě nebo dědici, opět formou jednorázového vyrovnání. U varianty výplaty doživotní  formy důchodu ze III. pilíře se dědicům žádné peníze nevyplácí.

Obecně je doporučováno zvolit do smlouvy osobu, neboť je pak výplata peněz ve většině případů rychlejší než v případě procesu zákonného dědictví.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Komentáře