Kdy lze odejít do důchodu

Dotaz

25. 2. 2015
Kdy lze odejít do důchodu

narozen 24.10.1954 , délka zaměstnání 44let, včetně sou, a vojny. kdy můžu jít do důchodu ? pracoval jsem bez přestávky po celou dobu. hrozí mi ztráta zaměstnání. děkuji.

Odpověď

Petr Gola 26.2.2015

Dobrý den,

 

protože jste ročník narození 1954, tak je Váš řádný důchodový věk 63 let a 2 měsíce. Do řádného důchodového věku můžete tedy odejít 24. 12. 2017. Do předčasného důchodu můžete odejít od 60 let již kdykoliv.

 

S ohledem na měsíční výši státního důchodu je nejlepší odejít až do řádného důchodu, neboť předčasný důchod je díky krácení za předčasnost trvale nižší než řádný důchod. Jestliže přijdete o zaměstnání, tak Vám doporučuji být nejdříve na úřadu práce. Protože jste starší 55 let, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců. Po dobu 11 měsíců budete tedy finančně zajištěn prostřednictvím podpory v nezaměstnanosti.

 

Když se Vám nepodaří mezitím najít práci, tak byste odešel do předčasného důchodu až po skončení podpory v nezaměstnanosti. Díky pozdějšímu odchodu do předčasného důchodu byste značně snížil krácení za předčasnost a Váš předčasný důchod by byl vyšší. Krácení u předčasného důchodu se provádí totiž za každých 90 dní. Čím dříve se tedy do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení a nižší měsíční státní důchod. Krácení v prvních 360 dnech je přitom nižší než po následujících 90 dnech.

 

Evidence na úřadu práce po dobu, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti, se navíc započítává do doby pojištění pro výpočet důchodu. Z důvodu evidence na úřadu práce po dobu, kdy Vám bude náležet podpora v nezaměstnanosti, tak získáte i vyšší dobu pojištění ovlivňující výši státního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře