Maximální vyměřovací základ a II. pilíř

Dotaz

11. 7. 2013
Maximální vyměřovací základ a II. pilíř

Dobrý den,
zajímalo by mě jak se postupuje v případě kdy je uzavřena smlouva ve II.p a např. již v polovině roku klient dosáhne odvodu maximálního vyměřovacího základu. V jaké výši se pak odvádí příspěvky na důchodové spoření ?
Děkuji

Odpověď

Petr Gola 14.7.2013

Dobrý den,

 

do II. pilíře se odvádí finanční prostředky v těch případech, kdy se z příjmu odvádí i důchodové pojištění do I. pilíře. Při dosažení stropu (maximálního vyměřovacího základu) během roku se tedy již z příjmu nad strop důchodové pojištění do I. pilíře neplatí, stejně tak důchodové spoření do II. pilíře. Po dosažení stropu se již příspěvky na důchodové spoření neodvádí.

 

V roce 2013 činí maximální vyměřovací základ u důchodového pojištění 1 242 432 Kč. Maximální vyměřovací základ byl poprvé zaveden v roce 2008 a jeho výše se každoročně mění. Jakmile tedy zaměstnanec dosáhne v průběhu roku stanoveného limitu, tak se již od tohoto měsíce přestane za zaměstnance odvádět důchodové pojištění i důchodové spoření. Naposledy se důchodové pojištění do I. pilíře a důchodové spoření do II. pilíře naposledy zaplatí za měsíc, kdy bylo limitu dosaženo.

 

Občané s nadstandardními příjmy by proto samozřejmě měli mít i jiné další vlastní finanční produkty k zajištění na důchod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře