Námitky invalidní důchod

Dotaz

7. 4. 2014
Námitky invalidní důchod

Dobrý den, chtěla bych se Vám zeptat, ohledně invalidního důchodu.
Tatínek loni v prosinci byl hospitalizován v nemocnici s vodou na plicích. Po vyšetřních mu zjistili, že mu srdce pracuje pouze na 20% a byl mu proveden 3 baipas srce. Po této operaci, srdce pracuje na 30%. Chvilku po té prodělal mrtvici. Před nástupem do nemocnice nepracoval a byl veden na úřadu práce a nepobíral žádné peníze. Nyní mu lékař doporučil zažádat o invalidní důchod , jelikož jeho zdravotní stav mu nedovoluje již pracovat. Šel tedy před komisi, ale ta mu žádost zamítla, že prý musí marodit jeden rok. Nyní je stále na úřadu práce, nepobírá žádné peníze .Má cenu se odvolt a zkusit zažádat alespon o částeční in. důchod? Poradte prosím.
Děkuji
S pozdravem

Odpověď

Petr Gola 8.4.2014

Dobrý den,

 

přiznání invalidního důchodu (prvního, druhého nebo třetího stupně) není automatické, je zapotřebí splnit zákonné podmínky. Nejdříve je nutné o invalidní důchod zažádat na místně příslušné OSSZ. Následně je posouzena invalidita posudkovým lékařem. Aby mohl být přiznán invalidní důchod, tak musí být přiznána posudkovým lékařem invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně. Poslední podmínkou je získání potřebné doby pojištění pro přiznání invalidního důchodu, která se liší dle věku. Občané starší 28 let musí získat dobu pojištění 5 let v posledních 10 letech. Občané starší 38 let, kteří tuto podmínku pěti let nesplňují s splní podmínku 10 let pojištění v posledních 20 letech, tak rovněž získají potřebnou dobu pojištění pro přiznání invalidního důchodu.

 

Nesplnění výše uvedených zákonných podmínek je důvodem k zamítnutí žádosti o invalidní důchod. Při chybějící době pojištění může být řešením dobrovolné důchodové pojištění, je však nutné znát konkrétní průběh pojištění.

 

Jak jsme si uvedli, tak je nutné splnit tyto tři podmínky. Posouzení zdravotního stavu je výhradně na rozhodnutí posudkového lékaře.

 

Jestliže tedy nesouhlasíte s posouzením zdravotního stavu v rámci řízení o invalidní důchod, tak je nutné podat proti rozhodnutí ČSSZ o invalidním důchodu v zákonné lhůtě námitky. Námitky se nepodávají proti zdravotnímu posudku, ale proti rozhodnutí o nepřiznání invalidního důchodu.

 

Pokud tedy nesouhlasíte s průběhem řízení o invalidním důchodu, tak musíte počkat až do obdržení  zamítavého rozhodnutí ČSSZ o invalidním důchodu. Jakmile toto zamítavé rozhodnutí obdržíte, tak si podáte námitky. V písemných námitkách (je nutné uvést č. jednací, datum vydání apod.) uvedete důvody, proč považujete rozhodnutí posudkového lékaře OSSZ za nesprávný. Zdravotní stav v rámci námitkového řízení posoudí lékaři ČSSZ určení k posuzování řízení o námitkách.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře