Nárok na sirotčí důchod

Dotaz

10. 4. 2014
Nárok na sirotčí důchod

Dobrý den.Je mi 21 let a pobírám sirotčí důchod,ted si dělám druhý obor na střední škole a v červnu budu mít závěrečné zkoušky,ovšem kvůli absenci možná půjdu k Závěrečným zkouškám až v září.Tímto se chci zeptat jestli budu pobírat důchod i v červenci a v srpnu.Děkuji vám mockrát za odpoveď.

Odpověď

Petr Gola 10.4.2014

Dobrý den,

 

ze zákona má nárok na sirotčí důchod nezaopatřené dítě, nejdéle však do věku 26 let věku. Za nezaopatřené dítě se považuje i dítě, které se soustavně připravuje na budoucí povolání, je tedy studentem.

 

Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole se považuje také doba od skončení výuky v jednom školním roce do počátku následujícího školního roku, jestliže dítě pokračuje bez přerušení v dalším studiu, dále potom doba od úspěšného vykonání závěrečné nebo maturitní zkoušky, je-li tato zkouška konána v měsíci květnu nebo červnu, do konce období školního vyučování školního roku, v němž byla taková zkouška konána.

 

Z výše uvedeného vyplývá, že i v červenci a srpnu budete mít nárok na sirotčí důchod.

 

Na doplnění uvedu, že i při neúspěšné maturitní zkoušce na střední škole přestává student být pro účely nároku na sirotčí důchod až k 31. 8. nezaopatřeným dítětem.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře