Nemocenská a invalidita III. stupně

Dotaz

30. 4. 2014
Nemocenská a invalidita III. stupně

Dobry den,muzete mi prosim poradit? Od 10.7.2013 jsem na nemocenske. 25.4.2014 jsem byl u LPK, kde mi byl priznan invalidni duchod III.st.
Pani doktorka mi oznamila, ze do 30 dnu musim ukoncit nemocenskou. V cervnu vsak mam jit na kontrolu po konziliu v dubnu, kdy mi byla ukoncdna lecba na onkologii.
Kdyz jsem se na to ptal dneska sveho personalniho zamestnavatele u meho podniku,kde jsem zamestnan na dobu neurcitou,dost se udivil a rekl,co je to za nesmysl.Ze ja si jen tak nemuzu nemocenskou ukoncit a ze penize za invalidni duchod mi dojdou az jak ukoncim nemocenskou,ktera mi konci podpurci dobou 24.7.2014.
Muze me jen tak donutit lekar LPK ukoncit nemocenskou ? Mam prozatim pouze Posudek o invalidite.
Dekuji za radu.

Odpověď

Petr Gola 30.4.2014

Dobrý den,

 

dle § 65 zákona o důchodovém pojištění se invalidní důchod nevyplácí po dobu výplaty nemocenského. Ze zákona není tedy možné ze stejných zdravotních problémů pobírat současně nemocenskou a invalidní důchod. Výplata invalidního důchodu (prvního, druhého nebo třetího stupně) tedy náleží až po ukončení výplaty nemocenské.

 

Někteří občané si myslí, že je pro ně výhodnější uplatnit nárok na invalidní důchod než pobírat nemocenskou a vzdají se nároku na nemocenskou formou písemného prohlášení. Vzdát se nároku na nemocenskou není možné zpětně. Jedná se o individuální záležitost.

 

Současně tedy nemůžete pobírat nemocenskou a invalidní důchod. Jiná je však situace, kdy příjemce invalidního důchodu je výdělečně činný v této době se stane práce neschopným. V tomto případě je možné pobírat invalidní důchod a nemocenskou, u invalidního důchodu III. stupně však nejvýše v rozsahu 70 dní za rok.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře