Nemocenská a invalidní důchod III. stupně

Dotaz

18. 12. 2013
Nemocenská a invalidní důchod III. stupně

Dobrý den,

moje přítelkyně má inv. důchod III. st. a povedla se jí sehnat práce v chráněné dílně.
1. Má nárok na nemocenskou v případě pracovní neschopnosti?
2. Může žádat o příspěvěk na dopravu a kartičku „invalida“ do svého osobního vozidla?

Děkuji předem za vaši odpověď a přeji krásný den
Oldřich Klabík

Odpověď

Petr Gola 18.12.2013

Dobrý den,

 

výdělečná činnost občanů pobírajících invalidní důchod III. stupně není legislativou omezena, omezení výkonu práce invalidních důchodců však vyplývá z jejich zhoršeného zdravotního stavu. Protože invalidní důchodci mohou pracovat, tak mají i nárok na nemocenské dávky.

 

Výplata nemocenských dávek je ovšem v případě občanů pobírajících invalidní důchod III. stupně omezena. Nejdéle mohou občané pobírající invalidní důchod III. stupně čerpat nemocenskou v rozsahu 63 kalendářních dní při jedné pracovní neschopnosti a současně nejdéle 63 kalendářních dní během jednoho roku.

 

Jenom na doplnění uvedu, že v prvních třech týdnech  pracovní neschopnosti v roce 2013 ale náleží náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel, teprve od 22. dne pracovní neschopnosti náleží nemocenská, kterou vyplácí OSSZ. Pro rok 2014 dochází ke snížení doby, kdy vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, na dva týdny, nemocenská bude tedy náležet již od 15. dne pracovní neschopnosti.

 

Jestliže dojde v praxi k situaci, že je během daného roku vyčerpána doba pobírání nemocenské ve lhůtě 63 dní a pracovní neschopnost nadále trvá, tak v následujícím roce již nárok na výplatu nemocenské u občanů pobírajících invalidní důchod III. stupně nevzniká.

 

„Parkovací průkaz“ se vyřizuje na ÚP, kde se vyplní potřebný formulář. Podmínkou pro „parkovací průkaz“ je průkaz ZTP, někteří invalidní důchodci ovšem nemají kartu ZTP. Zdravotní stav u invalidního důchodu je posuzován odlišně oproti zdravotnímu stavu při žádosti o průkaz ZTP. O průkaz ZTP se žádá na úřadu práce („odbor dávek pro osoby se zdravotním postižením“). Nevím, zdali Vaše přítelkyně uvedený průkaz má či nikoliv.

 

Příspěvek na mobilitu činí 400 Kč měsíčně a je možné o něj zažádat na ÚP, je však potřeba splnit zákonné podmínky, nedostává se tedy automaticky. Zažádat si rozhodně můžete, při nesplnění zákonných podmínek (zdravotního stavu) by Vám byla žádost zamítnuta.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 3
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře