Nezaměstnanost a důchod

Dotaz

14. 6. 2013
Nezaměstnanost a důchod

DOBRÝ DEN CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT JSEM 10 LET NEZAMĚSTNANÁ CHTĚLA BYCH SI ZAŽÁDAT O DŮCHOD Z ČEHO SE VYPOČÍTA DĚKUJI

Odpověď

Petr Gola 14.6.2013

Dobrý den,

 

výše důchodu závisí na získané době pojištění a osobním vyměřovacím základu. Osobním vyměřovacím základem je průměrná měsíční mzda v současné hodnotě. Při výpočtu důchodu v roce 2013 se hodnotí příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, v letech 1986 až 2012. Takže výši Vašeho důchodu ovlivní příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, před Vaší dlouhodobou nezaměstnaností.

 

Dosažení důchodového věku neznamená, že je automaticky přiznán důchod. Je zapotřebí získat potřebnou dobu pojištění. V roce 2013 je nutné získat 29 let pojištění. Do doby pojištění se započítávají nejenom odpracované roky, ale rovně doba náhradní doby pojištění (např. studium v zákonném rozsahu, péče o dítě do 4 let nebo evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu).

 

Evidence na úřadu práce se započítává do náhradní doby pojištění po dobu, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti (nebo rekvalifikaci) a dále též maximálně pod dobu 3 let, kdy podpora v nezaměstnanosti nenáleží. Protože jste nezaměstnaná 10 let, tak se Vám celá doba do doby pojištění započítávat nebude.

 

Bylo by tedy vhodné ve Vašem případě si zjistit, jak vysokou dobu pojištění máte. Kdyby byl problém se získání potřebné doby pojištění, tak může být řešením dobrovolné důchodové pojištění.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře