Nutná doba pojištění u invalidního důchodu

Dotaz

6. 11. 2013
Nutná doba pojištění u invalidního důchodu

Dobry vecer. Chci se zeptat. Maminka 54let byla u komise a tam ji schvalili 3.stupen invalidity..doslo ji rozhodnuti ze ji to zamytli s tim ze ma jen 7let pojistne..ja myslela ze ji staci 5let..? a jak se vlastne to pojiste pocita..cely zivot pracovala, byla na matecske a nebo na urade prace..jak to ze ma jen 7let pojistneho..a to platila cely zivot nebo ji to platil mestsky urad. Dekuji

Odpověď

Petr Gola 6.11.2013

Dobrý den,

 

protože nemám popisované rozhodnutí před sebou, tak jej nemohu komentovat. Mohu Vám však sdělit zákonné podmínky pro přiznání invalidního důchodu. Aby byl přiznán invalidní důchod prvního, druhého nebo třetího stupně, tak musí být splněny dvě zákonné podmínky: musí být přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně a současně musí být splněna podmínka získání potřebné doby pojištění.

 

U občanů starších 28 let je nutné získat dobu pojištění v rozsahu nejméně 5 let v posledních 10 letech před vznikem invalidity. Do doby pojištění se započítává doba, kdy je z příjmu ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti, řádně odváděno důchodové pojištění a náhradní doby pojištění. Evidence na úřadu práce se jako náhradní doba pojištění započítává pouze v omezeném rozsahu, při delší evidenci na úřadu práce v praxi vzniká problém s nedostatečnou dobou pojištění při žádosti o invalidní důchod.

 

Druhou možností, které mohou využít občané starší 38 let, je získání doby pojištění v rozsahu 10 let v posledních 20 letech před vznikem invalidity.

 

V případě, že chybí doba pojištění pro přiznání invalidního důchodu, tak může být v některých případech řešením dobrovolné důchodové pojištění. Možnosti dobrovolného důchodového pojištění jsou omezeny, v zákonném rozsahu je možné doplatit dobrovolné důchodové pojištění i zpětně, podmínky se však liší dle důvodu zpětného dobrovolného důchodového pojištění.

 

Využití dobrovolného důchodového pojištění je nutné konzultovat dle konkrétního průběhu pojištění, podmínky pro jeho využití se liší dle individuální situace.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře