Odchod do důchodu

Dotaz

26. 1. 2013
Odchod do důchodu

dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli můžu jít o 1 apůlroku do penze i když nejsem vžádnem piplíři nemam žádné pojištění děkují.

Odpověď

Petr Gola 26.1.2013

Dobrý den,

pro účast v I. pilíři není potřeba nikde podepisovat smlouvu nebo se registrovat. V prvním pilíři jsou účastni všichni občané a při splnění zákonných podmínek mají všichni občané nárok na státní důchod z I. pilíře. Zaměstnanci odvádí ze mzdy důchodové pojištění, které jim strhává jejich zaměstnavatel, který je odvádí na účet příslušné OSSZ. OSVČ jsou povinny platit důchodové pojištění dle výše dosaženého zisku, vždy však musí být zaplaceno alespoň minimální důchodové pojištění.

V roce 2013 vzniká nárok na starobní důchod při splnění dvou zákonných podmínek: dosažení důchodového věku a získání 29 let pojištění. Důchodový věk se liší pro muže i ženy, závisí na roku narození a u žen na počtu vychovaných dětí. Jestliže je v roce 2013 splněna podmínka doby pojištění 29 let, potom můžete odejít do důchodu 1,5 roku před dosažením řádného důchodového věku. Odejdete do tzv. předčasného důchodu. Předčasný důchod je trvale krácený a je nižší než řádný důchod. Čím dříve do předčasného důchodu odejdete, tím je nižší.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře