Odchod do předčasného důchodu

Dotaz

9. 4. 2013
Odchod do předčasného důchodu

Mám 5 let do starobního důchodu,vzhledem ke svému zdravotnímu stavu bych chtěla odejít do předčasného důchodu o těch 5 let dříve můžete mi poradit kdy by to bylo pro mne nejvýhodnější.
jsem ročník 1957,2 děti hrubý měsíční příjem 15000kč,jsem trvale zaměstnána od roku 1975 od svých 17 let.
děkuji Krajčovičová

Odpověď

Petr Gola 9.4.2013

Dobrý den,

 

protože jste se narodila v roce 1957 a vychovala jste dvě děti, tak je Váš řádný důchodový věk je 60 let a 8 měsíců. Do předčasného důchodu můžete odejít nejdříve 3 roky před dosažením důchodového věku, tedy v 57 letech a 8 měsících.

 

Odejít do předčasného důchodu 5 let před dosažením řádného důchodového věku budou moci až občané, jejichž důchodový věk činí alespoň 63 let a přitom dosáhnou 60 let. Vy tedy můžete odejít do předčasného důchodu nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku.

 

Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s tím, že důchod je nižší oproti řádnému starobnímu důchodu ze dvou důvodů: krácení za předčasnost a získané nižší době pojištění. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní. Je proto rozdíl odejít do předčasného důchodu přesně tři roky před dosažením důchodového věku (tedy o 1 095 dní dříve, 365 dní x 3 roky), kdy krácení činí 15,9 % a o 1 080 dní dříve, kdy krácení důchodu činí 14,4 %.

 

Jestliže tedy již nemůžete ze zdravotních důvodů pracovat, tak Vám doporučuji odchod do předčasného důchodu o 1 080 dní dříve (před dosažením důchodového věku). Předčasný důchod by byl dle současné legislativy ve Vašem případě nižší oproti případu, že byste pracovala až do odchodo do důchodu cca o pětinu. U průměrné mzdy až o čtvrtinu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře