Odchod do předdůchodu

Dotaz

12. 3. 2013
Odchod do předdůchodu

Prosím o sdělení, od kdy může žena s jedním dítětem, narozená v říjnu roku 1955 nastoupit do tzv. předdůchodu, když má uzavřeno důchodové připojištění.

Odpověď

Petr Gola 12.3.2013

Dobrý den,

do předdůchodu je při splnění zákonných podmínek možné odejít nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku, přičemž se však hodnotí důchodový věk muže daného roku narození. Důchodový věk muže narozeného v roce 1955 je 63 let a 4 měsíce. Do předdůchodu můžete tedy nejdříve odejít v 58 letech a 4 měsících.

Předdůchod je možné čerpat pouze z doplňkového penzijního spoření. Jestliže tedy máte naspořené prostředky v penzijním připojištění, tak budete muset „převést“ svoji smlouvu do doplňkového penzijního spoření. Jedná se o jednoduchou administrativní záležitost, se kterou Vám pomůže pracovník u penzijního fondu, kde máte uzavřenu smlouvu.

Ještě jednou doplním, že abyste mohla čerpat předdůchod, tak musíte mít dostatečné úspory na svoji smlouvě. Naspořená částka musí stačit k výplatě měsíční penze ve výši alespon ve výši 30 % průměrné mzdy. V předdůchodu vyplácená penze neklesá a nejde ji zastavit ani přerušit.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře