OSVČ a platby do II. pilíře

Dotaz

2. 5. 2013
OSVČ a platby do II. pilíře

Dobrý den,
zajímá mě jakým způsobem se počítají odvody do II. pílíře v případě, že jsem zaměstananá na hl. pracovní poměr a zároveň v rámci vedlejší činnosti podnikám? Kdy tedy bude probíhat srážka 5% ? Ze mzdy každý měsíc nebo jednou za rok z daňového přiznání?
Děkuji

Odpověď

Petr Gola 2.5.2013

Dobrý den,

 

při vstupu do II. pilíře budete muset ihned tuto skutečnost oznámit svému zaměstnavateli, aby správně odváděl z Vaší hrubé mzdy peníze do I. pilíře i do II. pilíře. S odvodem peněz do II. pilíře tedy nebudete mít jako zaměstnanec žádné starosti, je však důležité o této skutečnosti však informovat zaměstnavatele.

 

Protože je ve Vašem případě podnikání pro Vás vedlejším zdrojem příjmů, tak bude záležet, zdali Vám z vedlejší činnosti vznikne povinnost platit důchodové pojištění či nikoliv. Když nebudete přispívat do I. pilíře, tak nebudete platit ani do II. pilíře. Jestliže budete ze své samostatné výdělečné činnosti odvádět důchodové pojištění, tak budete současně i z příjmů ze samostatné výdělečné činnosti odvádět finanční prostředky do II. pilíře, i když se jedná o vedlejší zdroj příjmů. Protože budete do II. pilíře více odvádět (ze zaměstnání i samostatné výdělečné činnosti), tak si samozřejmě v II. pilíři více naspoříte.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře