Péče o bezmocnou osobu a důchod

Dotaz

11. 8. 2013
Péče o bezmocnou osobu a důchod

Dobrý den,
mám na Vás prosbu – chtěla bych vědět jak na tom budu ve starobním důchodu když:
je mi 55 roků, od r. 2007 mám PID, (požadované roky mám odpracované, 1 ditě), starám se o tatínka kterému je 89 roků a letos v květnu mu byl změněn příspěvek na péči z I. na II. stupeň. Ovlivní to výši mého SD? (Zatím jsem nikde nenarazila na tuto kombinaci).
Děkuji za odpověď

N. Čechová

Odpověď

Petr Gola 12.8.2013

Dobrý den,

 

výše starobního důchodu závisí na výši osobního vyměřovacího základu a získané době pojištění. Osobní vyměřovací základ je zjednodušeně řečeno průměrná mzda v současné hodnotě, např. v roce 2013 se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2012. Doba pojištění jsou roky, kdy občan ze svého příjmu odvádí důchodové pojištění + náhradní doby pojištění.

 

Péče o blízkou osobu nebo osobu žijící ve společné domácnosti závislou na péči druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti, jestliže spolu žijí v domácnosti (podmínka domácnosti se nevyžaduje, když jde o blízkou osobu) přitom patří mezi náhradní doby pojištění. Jestliže tedy pečujete o bezmocného tatínka ve II. stupni, potom se Vám doba péče bude započítávat do náhradní doby pojištění, což pozitivně ovlivní Váš důchod.

 

Jenom na doplnění uvedu, že mezi náhradní doby pojištění patří taky doba čerpání invalidního důchodu třetího stupně. Doba čerpání invalidního důchodu prvního a druhého stupně mezi náhradní doby pojištění nepatří. Náhradní doby pojištění se započítávají za dané období vždy jednou.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře