Péče o závislou osobu a důchod

Dotaz

25. 6. 2014
Péče o závislou osobu a důchod

Dobry den, narodil jsem se 14.3.1955,od roku 1992 jsem mel sve deti v peci a jedno dite peci o osobu blizkou 3 stupen.Muj odchod do duchodu a jestly jse to k tomu pripocitava .dekuji

Odpověď

Petr Gola 25.6.2014

Dobrý den,

 

u mužů závisí důchodový věk pouze na roku narození. Výchova dětí snižuje důchodový věk pouze ženám. Protože jste narozen 14. 3. 1955 tak je Váš řádný důchodový věk 63 let a 4 měsíce. Do řádného důchodu můžete tedy odejít 14. 7. 2018. Do předčasného důchodu můžete odejít, protože je Váš důchodový věk vyšší než 63 let, nejdříve v 60 letech, tedy 14. 3. 2015.

 

Odchod do předčasného důchodu je však vhodné si důkladně promyslet, neboť předčasný důchod je nižší než řádný důchod. Rozdíl mezi předčasným důchodem a řádným důchodem je mnohdy vyšší než si někteří občané myslí. Z finančního hlediska je vždy výhodnější odcházet až do řádného důchodu. Kdo může odejít do řádného důchodu, ten byl měl volit až řádný důchod.

 

Výše státního důchodu závisí i na získané době pojištění. Při splnění zákonných podmínek patří péče o závislou osobu mezi náhradní dobu pojištění a započítává se do doby pojištění pro důchodové účely. Mezi náhradní doby pojištění patří doba péče o závislou osobu mladší 10 let, závislou na péči druhé osoby v I. stupni závislosti. Dále mezi náhradní dobu pojištění patří doba péče o blízkou osobu nebo osobu žijící ve společné domácnosti závislou na péči druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti. Péče o závislou osobu se hodnotí jako náhradní doba pojištění plně.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře