Podmínky předdůchodu

Dotaz

11. 12. 2014
Podmínky předdůchodu

Dobrý den od kdy můžu odejít do předdůchodu. Narodil jsem se v r. 1957 a mám uzavřeno důchodové připojištění.

Odpověď

Petr Gola 12.12.2014

Dobrý den,

 

protože jste se narodil v roce 1957, tak je Váš řádný důchodový věk 63 let a 8 měsíců. Do předdůchodu je možné odejít 5 let před dosažením řádného důchodového věku. Při splnění zákonných podmínek můžete předdůchod čerpat nejdříve od 58 let a 8 měsíců.

 

Předdůchod nevyplácí stát. V předdůchodu se čerpají vlastní naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření. Jestli máte uzavřeno penzijní připojištění, tak musíte svoji smlouvu „převést“ na doplňkové penzijní spoření u své stávající penzijní společnosti. Jedná se o jednoduchou administrativní záležitost.

 

Pro možnost čerpání předdůchodu je nutné, aby smlouva trvala minimální 60 měsíců. Současně je nutné čerpat předdůchod minimálně dva roky. Pro možnost využití předdůchodu musíte mít naspořeno dostatek finančních prostředků, minimální měsíční částka předdůchodu musí činit 30 % průměrné mzdy, cca 7 500 Kč měsíčně.

 

Protože předdůchod nevyplácí stát, ale žije se z vlastních finančních prostředků naspořených v doplňkovém penzijním spoření, tak čerpání předdůchodu nevylučuje odchod do předčasného důchodu. Rovněž je možné mít během předdůchodu vlastní příjem ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti.

 

Občané čerpající předdůchod musí následně tuto skutečnost oznámit např. na své zdravotní pojišťovně, neboť za předdůchodce platí zdravotní pojištění stát.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře