Podpůrčí doba u nemocenské

Dotaz

14. 2. 2014
Podpůrčí doba u nemocenské

Chtěla bych se informovat, zda nemocenská poskytnuta v ochranné lhůtě má nějaké omezené trvání. Pokud sdělíte totiž lékaři, že již v pracovním poměru nejste (a i když zdravotní potíže u Vás přetrvávají), tento Vám nemocenskou stejně dle mého názoru zruší. Jak tedy postupovat, když se současným zdravotním stavem si stejně práci nemůžete najít.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 15.2.2014

Dobrý den,

 

dle zákona o nemocenském pojištění  (§ 26) začíná podpůrčí doba v roce 2014 u nemocenské běžet od 15. dne pracovní neschopnosti. V případě nástupu na nemocenskou v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání, která je 7denní, tedy vznikne nárok na nemocenskou až od 15. dne nemoci. První dva týdny nárok na náhradu mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatele v prvních dvou týdnech pracovní neschopnosti (ale až od 4 dne) v takovém případě nevzniká, neboť pracovní poměr skončil.

 

O nároku na nemocenskou rozhoduje lékař, který vyplní potřebný tiskopis pro nárok na nemocenskou. Jestliže je zdravotní stav dobrý, potom nárok na nemocenskou nevzniká. Posouzení zdravotního stavu je plně v kompetenci příslušného lékaře.

 

Podpůrčí doba pro výplatu nemocenské činí nejdéle 380 kalendářních dní. Pokud zdravotní problémy přetrvávají i po uplynutí této lhůty, potom je vhodné si zažádat o invalidní důchod, lze si však samozřejmě zažádat o invalidní důchod případně i dříve, záleží na zdravotním stavu. V rámci žádosti o invalidní důchod posoudí posudkový lékař místně příslušné OSSZ zdravotní stav (přihlédne ke zdravotní dokumentaci) a případně přizná invaliditu prvního, druhého nebo třetího stupně.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře