Pokles pracovní schopnosti u invalidního důchodu

Dotaz

10. 3. 2014
Pokles pracovní schopnosti u invalidního důchodu

10. 3. 2014 zněl posudkový závěr – Míra poklesu prac. schopnosti se zvyšuje o 10%. Má toto nějaký vliv na výši částky mé invalidity II. stupně? Děkuji

Odpověď

Petr Gola 10.3.2014

Dobrý den,

 

jestliže Vám nebyla zvýšena invalidita z druhého stupně na třetí stupeň, tak se pro Vás nic nemění. Pro jednotlivé stupně invalidity je totiž stanoveno procentní rozpětí.

 

Pro přiznání invalidity prvního stupně musela pracovní schopnost poklesnout nejméně o 35 % a nejvíce o 49 %, u invalidity druhého stupně musí pracovní schopnost poklesnout nejméně o 50 % a nejvíce o 69 %, u invalidity třetího stupně nejméně o 70 %. Dle legislativy se přitom poklesem pracovní schopnosti se rozumí nemožnost vykonávat výdělečnou činnost z důvodu omezení tělesných, smyslových a duševních schopností z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

 

Jestliže pracovní schopnost poklesla např. o 55 % nebo 65 %, tak je vždy přiznána invalidita druhého stupně a je přiznán invalidní důchod druhého stupně (u stejného člověka bude v obou případech stejně vysoký). V případě, že při pravidelném posouzení zdravotního stavu doje k překročení jednotlivých pásem (ať už k lepšímu nebo horšímu), potom se změní stupeň invalidity, což znamená automaticky i změnu výše invalidního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře