Práce v důchodu a zvýšení důchodu

Dotaz

4. 7. 2014
Práce v důchodu a zvýšení důchodu

Dobrý den,
prosím o dotaz jsem pracující důchodce a měsíčně se odvádí částka na důchodové pojištění. Také dostávám za každý rok evidenční list důchodového pojištění prosím mám nárok na dopočítání důchodu.
Předem děkuji

Odpověď

Petr Gola 6.7.2014

Dobrý den,

 

při splnění zákonných podmínek mají pracující důchodci nárok na přepočítání důchodu. Na základě výdělku, ze kterého je odváděno důchodové pojištění, se zvyšuje státní důchod. Za každých 360 kalendářních dní výdělečné činnosti se zvyšuje důchod o 0,4 % výpočtového důchodu.

 

Pracující penzisté, kteří svoji výdělečnou činnost ukončili, si mohou požádat o zvýšení důchodu již po 360 dnech výdělečné činnosti. Při nepřetržitém výkonu výdělečné činnosti v důchodu je možné o zvýšení důchodu požádat nejdříve po 720 dnech (necelých dvou letech). Po dalších dvou letech je opět možné požádat o zvýšení důchodu. Pro účely zvýšení důchodu se započítává práce od roku 2010, kdy je tato možnost legislativou upravena.

 

Jestliže splňujete výše uvedené zákonné podmínky, tak si musíte o zvýšení důchodu písemně zažádat na místně příslušné OSSZ. Důchod se totiž nezvyšuje automaticky, ale pouze na základě písemného podnětu. Zpravidla nejjednodušší je se osobně dostavit na místně příslušnou OSSZ, kde se celá povinná administrativa během chvilky vyřídí.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře