Práce v EU a předčasný důchod

Dotaz

28. 2. 2014
Práce v EU a předčasný důchod

pracuji jiz několik let v zahranici v evropske unii chtěl bzch požádat o predcastny duhod je to mozne jaka by byla vyse duchodu

Odpověď

Petr Gola 1.3.2014

Dobrý den,

 

jestliže jste několik let pracoval v jiných členských zemích Evropské unie a v jiných státech EU byl důchodově pojištěn a odváděl z příjmu důchodové pojištění, potom Vám vznikne nárok na důchod z více členských zemí EU. Nárok na důchod Vám vznikne ze všech zemí, kde jste pracoval a  odváděl pojistné déle než jeden rok, kratší odpracovaná doba než jeden rok se zohlední v jiné zemi. Vaše celková doba pojištění, která se získá součtem ze všech členských zemí EU, musí přitom postačovat ke splnění nutné doby pojištění pro přiznání důchodu v jednotlivých zemích EU, tato doba je ovšem v zemích EU rozdílná.

 

Protože v jednotlivých zemích EU získáte krátkou dobu pojištění, tak i výsledná výše starobního důchodu z každé země bude odpovídat dané době pojištění a výdělcích v dané zemi. Neznám přesný průběh Vašeho pojištění, nicméně Vám pravděpodobně vznikne nárok na poměrný starobní důchod z členských zemí EU, kde jste pracoval. Jestliže jste např. pracoval 3 roky v Německu, potom je potřeba počítat s tím, že poměrný důchod z Německa bude nízký.

 

O předčasný důchod v Česku požádat můžete, musíte však počítat, že předčasný důchod je trvale krácený, při pobírání pouze poměrného důchodu, může být výsledný důchod poměrně nízký. Jak vysoký důchod z Česka  budete mít, ať už řádný nebo předčasný, bude záviset na získané době pojištění v Česku, získané době pojištění v ostatních zemích EU a Vašich příjmech, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění v Česku. U předčasného důchodu by dále záviselo, kdy byste do předčasného důchodu odešel. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení důchodu. Výpočet důchodu je poměrně složitou záležitostí a bez přesných vstupních údajích nelze podat informaci o výši důchodu.

 

Na doplnění dále uvedu, že výpočet důchodu je v jednotlivých členských zemích rozdílný, stejně tak důchodový věk a další parametry. Výplata důchodu z jednotlivých zemí nemusí tedy přicházet současně. Protože jste během svého produktivního života pracoval a odváděl důchodové pojištění ve více členských zemí EU, potom je vhodné odchodu do důchodu věnovat pozornost v dostatečném předstihu a řešit důchodové záležitosti na pověřených institucích v jednotlivých zemích.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře