Práce v invalidním důchodu

Dotaz

6. 6. 2014
Práce v invalidním důchodu

Dobrý den,

byl mi přiznán invaliditní důchod 3. stupně. jsen zaměstnán a u posudkove komise mi zdělili že mohu pracovat za zcela mimořádných podmínek.

zaměstnavatel s tim nemá problém, měl bych mu tedy oznámit ze pobírám duchod?

popřípadě mohu tedy současně pracovat na cely uvazek a pobirat 3 .st. invLIDITY?

děkuji

Odpověď

Petr Gola 8.6.2014

Dobrý den,

 

ano, pobírání invalidního důchodu 3. stupně sdělte svému zaměstnavateli, budete mít mimo jiné nárok na daňovou slevu na pobírání invalidního důchodu třetího stupně a Vaše čistá měsíční mzda se zvýší. Sleva na pobírání invalidního důchodu třetího stupně činí 420 Kč měsíčně. Pro uplatnění této daňové slevy je potřeba mzdové účetní doložit pobírání invalidního důchodu třetího stupně.

 

Pracovat v invalidním důchodu třetího stupně můžete, vykonávaná práce by však měla odpovídat Vašemu zdravotnímu stavu. A to ať už druhem činností, rozsahem práce, délkou pracovní doby a dalšími parametry. Pracovat nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost v invalidním důchodu je možné, výdělek není omezen. V případě, že je však vykonávaná práce vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu příliš náročná, tak může být při pravidelné kontrole posudkovým lékařem OSSZ k této skutečnosti přihlédnuto a případně snížen stupeň invalidity a tím i výše invalidního důchodu.

 

Proto je skutečně potřeba, aby daná činnost odpovídala Vašemu zdravotnímu stavu, posouzení je vždy individuální a záleží na konkrétních zdravotních problémech a dané práci. Nelze paušálně určovat. Vhodná je v této oblasti konzultace s lékařem, neboť zdraví je ta nejcennější hodnota, kterou máme.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře