Pracovat v invalidním důchodu či nikoliv

Dotaz

24. 4. 2014
Pracovat v invalidním důchodu či nikoliv

Dobrý den, 24.3. a 25.3.2014 jsem Vám psala dotazy. Děkuji za Vaše rychlé odpovědi, dobré rady. Nevím přesně který den jsem si podala žádost o invalidní důchod. Dneska jsem byla před posudkovou komisí a důchod mi byl schválen, uznán III. stupeň. Bylo mi řečeno, že do měsíce musím ukončit nemocenskou. To by bylo zhruba do 24.5.2014.
Na konci června 2014 mám jít na kontrolu do FNO, kam mě 7.4.2014 při konziliu poslali z onkogynekologického oddělení do dispenzární péče. Bylo mi řečeno, že při té kontrole dostanu asi návrh na lázně.
7.4.2014 na konziliu mi pan doktor sdělil, že po mé operaci a ukončené léčbě chemoterapií, která byla předčasně ukončena pro přetrvávající trombocytopenii pacientky bývají 3 – 6 měsíců doma. Poslední chemoterapii jsem měla 18.2.2014. Prý můžu jít do práce po třech měsících, ale že mi to nedoporučuje a že do 1/2 roku mě nikdo do práce nemůže vyhodit při mé Dg: Carcinoma ovarii FIGO IIA pT3a N0 M0 G2 R0. Nevím, jestli ten 1/2 rok počítal od konzilia nebo od poslední chemoterapie.
Vůbec nevím, jak dlouho tedy jakým způsobem budu doma, když budu mít od 24.5.2014 ukončenou nemocenskou. Jsem u podniku zaměstnaná od r. 1992, do práce bych asi prozatím do kontroly v červnu 2014 nechodila a nemocenskou nebudu mít. Může mě podnik, u kterého jsem zaměstnaná nechat doma? Musím s nimi jít řešit před ukončenou nemocenskou nějakou dohodu co jak dál s mým zaměstnáním?
Kdy bych mohla případně jít do práce …. nechat rozhodnutí v červnu na lékařích a s podnikem se tedy zatím zkusit domluvit nějak? O svoji práci bych nechtěla přijít, ale vážím si druhé šance, vím, že doma nejsem s chřipkou či angínou aj.
Zde jste mi uvedli v březnu: „V invalidním důchodu můžete pracovat, i při pobírání invalidního důchodu třetího stupně. Vykonávaná práce by však měla odpovídat Vašemu zdravotnímu stavu. Není žádný limit pro výdělek v invalidním důchodu. Lze tedy pobírat současně invalidní důchod a nadprůměrnou mzdu za zaměstnání.“
Za jakou dobu se chodí opět před posudkovou komisi, která řeší pokračování indvalidního důchodu nebo zkrácení či odebrání? Můžete mi prosím poradit, co jak mám dále podnikat po ukončené nemocenské?

Odpověď

Petr Gola 24.4.2014

Dobrý den,

 

protože Vám byl přiznán invalidní důchod třetího stupně, tak je vhodné, abyste si všechny své další kroky dobře promyslela především s ohledem na Váš zdravotní stav. Ano, v invalidním důchodu třetího stupně je možné pracovat, ale vykonávaná práce by měla odpovídat Vašemu zdravotnímu stavu. Nevím, jak náročná po fyzické i psychické stránce Vaše práce je a jak ji snášíte, v případě pochybností je vhodné se poradit s ošetřujícím lékařem.

 

Pravidelné kontrolní prohlídky u invalidních důchodů se konají v různých časových pásmech, není stanoven jeden rozhodný termín. Záleží na individuálním posouzení, může to být za rok, zda dva nebo za tři, závisí na situaci a posouzeném zdravotním stavu.

 

Doporučuji Vám i Váš případ osobně probrat s Vaším zaměstnavatelem, třeba se Vám podaří najít společné řešení – např. práce na zkrácený úvazek, která bude odpovídat Vašemu současnému zdravotnímu stavu apod. Při dohodě s Vaším zaměstnavatelem existuje několik řešení, záleží na mnoha okolnostech – kdy a zdali budete moci vykonávat práci a v jakém rozsahu apod. Případně může být dočasným řešením než se celá situace vyjasní čerpání náhradního volna. Rozhodně však doporučuji všechny Vaše další kroky učinit s ohledem na Vaše zdraví a řídit se i radami Vašeho lékaře, neboť zdraví je ta nejcennější hodnota, kterou každý máme.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře