Předčasný důchod a II. pilíř

Dotaz

24. 1. 2013
Předčasný důchod a II. pilíř

1) Budu li pouze v I. pilíři, mohu jít do předčasného důchodu? Kolik let před řádným důchodem ? Dá se jít i 5 let předem do toho dřívějšího důchodu, kde budu muset zaplatit minimálně 1/3 průměrné mzdy ? A za jakých podmínek ?
2) Stejná otázka budu li v I. II. i III. pilíři ?

Děkuji. Případně mi zašlete odkaz, kde na jakých stránkách se to dá zjistit.
S pozdravem Pavel Bokroš

Odpověď

Petr Gola 25.1.2013

Dobrý den,

1)      Při účasti pouze v I. pilíři budete moci odejít do předčasného důchodu. Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat se skutečností, že předčasný důchod je trvale krácený. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení. Krácení se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Proto je rozdíl odejít do předčasného důchodu 720 dní před dosažením důchodového věku nebo 721 dní před dosažením důchodového věku. Do předčasného důchodu lze dle § 31 zákona o důchodovém pojištění odejít:

a)      3 roky, pokud důchodový věk je nižší než 63 let

b)      5 let, jestliže důchodový věk činí alespoň 63 let a občan dosáhne věku 60 let

Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba splnit stejnou podmínku získané doby pojištění jako u řádného starobního důchodu. Předčasný důchod je nižší ze dvou důvodů oproti řádnému důchodu: krácení za předčasnost a nižší získané době pojištění (protože se např. poslední dva roky nepracuje, ale čerpá důchod). Předčasný důchod je tedy podstatně nižší než řádný důchod, s tím je při čerpání předčasného důchodu nutné počítat.

2)      Účast v II. a III. pilíři nemá žádný vliv na čerpání předčasného důchodu z I. pilíře. I občané, kteří vstoupí do II. pilíře, mohou odejít do předčasného důchodu. V tomto případě bude předčasný důchod nižší než pouze při účasti v I. pilíři, protože každý rok pojištění se při složitém výpočtu důchodu započítá ze 1,2 % místo 1,5 %.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře