Předdůchod a daně

Dotaz

10. 7. 2015
Předdůchod a daně

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,když se čerpá předduchod považuje se to jako příjem?Jde mi o to jestli si bude moci manžel mne odepsat z daní jako vyživovanou osobu pokud bych pobírala předduchod.Děkuji.

Odpověď

Petr Gola 10.7.2015

Dobrý den,

 

v § 35ba zákona o dani z příjmu je uvedeno, že lze uplatnit daňovou slevu na manželku ve výši 24 840 Kč, jestliže manželka neměla ve zdaňovacím období vlastní příjem přesahující 68 tisíc Kč.

 

Do vlastního příjmu se přitom nezahrnují dávky státní sociální podpory, dávky pěstounské péče s výjimkou odměny pěstouna, dávky osobám se zdravotním postižením, dávky pomoci v hmotné nouzi, příspěvek na péči, sociální služby, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky na doplňkové penzijní spoření, státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření a stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání a příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách.

 

Vyplácený předdůchod z doplňkového penzijního spoření není v taxativních příjmech, které se do limitu nezapočítávají, uveden. To znamená, že předdůchod se hodnotí jako vlastní příjem. Jestli budete pobírat předdůchod, tak tento vyplácený předdůchod se bude počítat jako Váš vlastní příjem, stejně se postupuje např. u mateřské, nemocenské, podpory v nezaměstnanosti, starobního důchodu nebo invalidního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře