Registrace na úřadu práce v invalidní důchodu

Dotaz

23. 9. 2015
Registrace na úřadu práce v invalidní důchodu

Dobrý den pobírám částečný invalidní duchod I.stupně musím být registrovaná na uřadu práce?Co by nastalo po odhlášení s UP.Děkuji hezký den

Odpověď

Petr Gola 23.9.2015

Dobrý den,

 

při splnění zákonných podmínek mají i invalidní důchodci I. stupně nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jestliže již podporu v nezaměstnanosti nepobíráte, tak je přesto vhodné být v evidenci na úřadu práce.

 

Doba pobírání invalidního důchodu I. stupně se totiž nepočítá do doby pojištění ovlivňující výši starobního důchodu. Jako náhradní doba pojištění ovlivňující výši starobního důchodu se započítává pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně.

 

Evidence na úřadu práce se přitom započítává do doby pojištění pro důchodové účely v omezeném rozsahu. Evidence na úřadu práce se započítává jako náhradní doba pojištění vždy, když náleží podpora v nezaměstnanosti. Dále se evidence na úřadu práce započítává jako náhradní doba pojištění pro výpočet starobního důchodu po dobu, když již podpora v nezaměstnanosti nenáleží, ale maximálně v rozsahu tří let, přičemž se tato doba zjišťuje zpětně a do 55 let se započítává v rozsahu maximálně jednoho roku.

 

Do vyčerpání evidence na úřadu práce jako náhradní doby pojištění je tedy vhodné být i v invalidním důchodu prvního stupně v evidenci na úřadu práce. S ohledem na možnost získání práce, kterou můžete vzhledem ke svému zdravotnímu stavu vykonávat, je vhodné být v evidenci na úřadu práce i po vyčerpání této doby.

 

Pokud již v evidenci na úřadu práce po vyčerpání evidence na úřadu práce jako náhradní doby pojištění nebudete, tak nebudete muset platit sociální pojištění ani zdravotní pojištění. Za všechny příjemce invalidního důchodu platí zdravotní pojištění stát.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 5
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře